Na Barrandovské terasy se vrátí společenský ruch a lesk 30. let. Restaurace se inspiruje prvorepublikovou kuchyní

Stavbaři začali po letech odkladů opravovat zchátralé Barrandovské terasy. Místo nedaleko filmových ateliérů, kde se za první republiky scházely hvězdy stříbrného plátna, nechal ve 30. letech minulého století vybudovat otec bývalého prezidenta Václava Havla. Posledních více než dvacet ale tato kulturní památka chátrala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barrandovské terasy, přestavba, stavba, rekonstrukce | Foto: Filip Jandourek

„My jsme si vědomi úžasnosti té atmosféry a kvality historické architektury. Náš cíl vlastně je historickou architekturu opravit tak, aby to opět byl klenot mezi funkcionalistickými stavbami a využít potenciál té stavby,“ říká architekt Ondřej Kukral.

Kromě dvou restaurací doplní původní stavbu úplně nový hotel, který by měl pomoci projekt zaplatit. Skálu s výhledem na Vltavu teď obklopuje rušná Strakonická ulice a silnice na Plzeň. Tehdejší jedinečnou atmosféru už tedy terasy asi znovu nezískají.

„Dneska už neuvažujeme, že by venkovní sezení a terasy už byly využívány tak jako v historii. Na letní sezení chceme využít prostory, které tu jsou už historicky. Bývalý taneční parket a pak terasy navazující na vlastní budovu, které jsou intimnější a nejsou tolik poškozeny okolní výstavbou,“ dodává Kukral.

'Převyprávíme 30. léta'

To, jak budou restaurace vypadat uvnitř, designéři teprve plánují. Připomenou ale první republiku.

„Interiér bude zcela nový. S úctou k této památce převyprávíme 30. léta. Inspirujeme se dispozicí a detaily, které se objevovaly v kavárnách této doby,“ vysvětluje spoluautorka návrhů Petra Nováková.

Atmosféru opravené restaurace by měl doplnit také jídelníček.

„Byl bych rád, kdyby se nám povedlo vytvořit jakousi prvorepublikovou restauraci. Tehdejší gastronomie byla hodně ovlivněna Francií, Paříží, Vídní. Vařilo se z dobrých surovin a lidi rádi chodili do restaurací. Něco takového tady bylo i za doby Barrandovských teras,“ říká budoucí nájemce restauratér Robert Chejn.

V místě teď jezdí bagry, znovuotevřené ale budou Barrandovské terasy podle investora už za tři roky. Tedy přesně 90 let poté, co do areálu vkročili první návštěvníci.

Barrandovské terasy vizualizace | Foto: Kuba & Pilař architekti

Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme