Na benátské Bienále pojede Dominik Lang. Knížák nesouhlasil

Na benátském Bienále, světově proslulé výstavě současného umění, bude Česko reprezentovat Dominik Lang. Jeho projekt Spící město doporučila výběrová komise, ředitel Národní galerie Milan Knížák však toto rozhodnutí nerespektoval. Ministr kultury Besser uznává, že na to měl právo, chce však takovým krokům pro příště zamezit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

52. Mezinárodní bienále v Benátkách

52. Mezinárodní bienále v Benátkách | Foto: Karel Oujezdský | Zdroj: Český rozhlas

Milan Knížák se odmítl řídit výběrem komise a chtěl na Bienále projekt jiných umělců - Vasila Artamonova, Alexeje Kljukova a Pavla Sterce. Ti ale na protest proti Knížákovu kroku svou účast odmítli.

S trojicí umělců se dnes sešel ministr Besser. „Chtěl jsem jen vědět důvody, které je vedly k jejich rozhodnutí. Řekli mi, že celý život pokládají za vítěze toho, koho vybere komise nebo porota. I když by moc rádi reprezentovali v Benátkách, nemohou akceptovat tento způsob,“ řekl ministr Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser informuje ve Stalo se dnes Radiožurnálu o rozhodnutí změnit způsob organizace české účasti na benátském Bienale

Besser přiznává, že Knížák měl podle dosavadní legislativy právo takto rozhodnout. Chce však tento postup změnit a respektovat doporučení komise. „S profesorem Knížákem jsem o této záležitosti už dvakrát hovořil, znám jeho stanoviska. Myslím si, že systém, kdy rozhodne porota a následně může ředitel Národní galerie toto stanovisko změnit, do budoucna přinese podobné problémy.“

„Akceptuji stanovisko výběrové komise a její doporučení, ale zároveň je třeba říct B. To znamená napravit veškerou legislativu tak, aby tento krok ministra kultury měl legislativní a administrativní oporu,“ sdělil Radiožurnálu Besser.

Podle ministra musí dojít k úpravě statutu Národní galerie, musí se změnit rozhodnutí ministra kultury v dané věci z roku 2004 a někdo musí převzít zodpovědnost za pořádání české expozice. Ta kompletně přejde na ministerstvo kultury a nebude to jen pro rok 2011, ale i do dalších let.

„Jsme dělné ministerstvo, nebojíme se ani toho, že budeme prostřednictvím odboru mezinárodních vztahů organizovat naši účast na Bienále v Benátkách,“ oznámil Besser.

Zároveň přislíbil, že jeho tým bude dělat vše pro to, aby na 54. Bienále Česká republika reprezentovala dobře.

Michaela Vetešková, Ondřej Houska, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme