Na beskydských Pustevnách už podesáté vznikají sochy ze sněhu a ledu

Osm ledových a tři sněhové sochy vznikají na Pustevnách v Beskydech. Už po desáté se tam koná sympozium Sněhové království. Přírodní galerii letos obsadilo jedenáct uměleckých skupin z Česka, Slovenska a Polska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zima na Pustevnách (Beskydy - 38)

Zima na Pustevnách (Beskydy - 38) | Foto: CzechTourism

„Já jsem tu úplně poprvé. Poprvé jsem se s tím setkal loni, s tím sněhem a hodně mě to bavilo a nadchlo mě právě i to, jak se z toho dají dělat monstrózní, obrovské sochy. To je ta největší nádhera,“ popisuje František Trost ze severních Čech a pokračuje:

„Běžně dělám třeba pískovcové sochy nebo dřevěné, ale to jsou spíš sošky. Letos budu dělat ze sněhu a doufám, že se to podaří aspoň tak, jak jsem si to zpracoval v návrhu. Mělo by to být téma Šašek a královna.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S účastníky sympozia na Pustevnách mluvil reportér Roman Verner

Juraj Mucha přijel z Brezna ze Slovenska. „Už jsme tu asi posedmé. Budeme vyrábět sochu z ledu a bude to torzo stromu. V tom ledu nejlépe ukážu takové čisté tvary,“ vysvětluje.

Led se podle něj trochu podobá kameni. „Je to zajímavá hmota, je to měkké, dobře se s ním pracuje. Je ale třeba vzít v úvahu, že je z části průsvitný, takže některé detaily se v tom neukážou. Je to celkem výzva. Každý rok sem jezdíme, abychom si vytvořili svoji vlastní věc,“ vypráví.

Nástroje používá každý sochař podle vlastního uvážení. Nejčastěji jsou to řetězové pily, bez těch by prý byli umělci ztracení, pokud chtějí vytvářet větší kus. A neobjedou se bez různých sekáčů, dlát a pilových listů.

Vítězové celého klání budou vyhlášení v neděli ve čtrnáct hodin. Ledová galerie pak bude v provozu celý týden.

„V sobotu devatenáctého ledna následuje soutěž dětí ze základních a základních uměleckých škol, které vytvoří dalších šest sněhových menších soch, potom pokračujeme programem v neděli 20., poté sympozium končí,“ říká organizátorka akce Dagmar hrabalová.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme