Na Fringe festivalu boduje muž, který listuje fotografiemi a vypráví o nich

Poetická senzace nebo umělecká miniatura. Tak nazvali kritici netradiční performanci německého umělce Volkera Gerlinga na edinburském festivalu Fringe. Berlíňan před publikem listuje miniaturními fotografickými knížečkami, které současně kamera přenáší na plátno. Na fotkách Gerling zachytil proměny tváří lidí, které během dvanáctivteřinové sekvence zvěčnil na svých pěších toulkách po Německu a Švýcarsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pictures in Motion na festivalu Fringe v Edinburghu | Foto: Jiří Hošek

Na první pěší putování na trase Berlín–Basilej vyrazil Volker Gerling v roce 2003.

Hned druhý den byl – jak sám říká – „odměněn“ setkáním se stařičkým, osamělým Berlíňanem, který ho pozval domů, nechal se vyfotit a ještě dal umělci s sebou jídlo na cestu.

„Jak i vyprávím publiku během své show, na začátku byla moje naivní představa během studií na filmové škole, že budu vyrábět maličké fotografické knížky. Pak jsem pochopil, že v listování těmito flipbooky, které jsou plné proměn lidských tváří, se skrývá veliká síla. Přišlo mi, že tak můžu vyprávět malé lidské příběhy lépe než klasickým filmovým uměním,“ popisuje Gerling.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na edinburském festivalu scénického umění Fringe boduje Berlíňan, který před diváky listuje sériemi fotografií a vypráví o nich publiku

Své objekty fotí velmi starým aparátem. Mužům, ženám ani dětem přitom dopředu neřekne, že nepůjde o jeden nebo dva portréty, nýbrž o sérii 36 snímků pořízených během dvanácti vteřin.

Obdélníkové štočky svázaných černobílých fotek pak položí na ošoupaný tác zavěšený na krku a ukazuje je lidem, které na svých pěších toulkách potká.

„Obecně se dá říct, že se moje show neustále proměňuje. Přidávám do svého vystoupení stále nové snímky a příběhy lidí, které potkám během svých výprav. Měním i párování fotografických knížek, kdy někdy dopředu prozradím publiku, co ho čeká, a jindy mu story té které fotosérie přiblížím zpětně,“ uvádí Volker Gerling.

Pictures in Motion na festivalu Fringe v Edinburghu | Foto: Jiří Hošek

Během festivalu Fringe vystupuje celkem příhodně ve stařičké a ponuré anatomické posluchárně edinburské veterinární fakulty. Před sebou má malou kameru, která pak na plátno za umělcem přenáší obraz i zvuk listování zpravidla velmi působivými fotografiemi. Některé sekvence ukazuje Gerling pro silnější prožitek i čtyřikrát, jiné ale třeba jen jednou.

Česká taneční skupina VerTeDance získala v Edinburghu cenu Herald Angel

Číst článek

Umělec, který pravidelně vystupuje na jedné berlínské scéně, což by ho ale podle vlastních slov neuživilo, je s některými svými modely v kontaktu, jako třeba s pihovatou švýcarskou dívkou, kterou vyfotil v jejích třinácti a devatenácti letech.

„Umění už nemůže být tišší, jednodušší nebo krásnější,“ napsal o Volkeru Gerlingovi deník Tagesanzeiger.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme