Na náměstí Franze Kafky v Praze se tyčí socha z tisíců klíčů

Šestimetrová Klíčová socha o devíti tunách se ode dneška stala dominantou pražského náměstí Franze Kafky. Výtvarník Jiří David ji vytvořil z více než osmdesáti pěti tisíc klíčů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíčová socha je vysoká 6 metrů, váží přes 1 tunu a je na ní použito přes 85.000 klíčů různých tvarů. | Foto: Tomáš Adamec

Instalace je složená z písmen, které vytvářejí nápis Revoluce. Písmena jsou udělána fonty používanými v době minulého režimu. Socha představuje jakousi osobní polemiku autora se společenským a politickým vývojem po roce 1989 u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o instalaci klíčové sochy připravila Zuzana Filípková.

Počáteční R převzalo svou podobu z tehdejších novin Rudé právo. Následující E pak z nápisu na toaletním papíru. Celý nápis je udělaný do spirály a dá se přečíst z jakéhokoli úhlu pohledu.

"Font jako takový je tady podstatný. Velké R, které se bortí, padá a zároveň drtí písmena pod sebou, je sebereflexí samotné revoluce. Nechci, aby to byla jen atrakce, chci aby to byl i pomník. Vidím, že cizinci, na to také reagují docela spontánně, což mě zajímá a baví," řekl Radiožurnálu Jiří David.

Po několika měsících se instalace na čas přesune z Prahy i do ostatních velkých měst České republiky.

Zuzana Filípková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme