Na náměstí I. P. Pavlova v Praze vyrostla letní scéna, 50 akcí má za cíl oživit prostor u magistrály

Náměstí I. P. Pavlova se dnes proměnilo v otevřenou kulturní scénu. Až do půlky srpna se tam uskuteční přes 50 různorodých akcí. Projekt nazvaný Magistrála – Nová pražská třída má za cíl oživit prostor okolo rušné dopravní tepny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malíř Patrik Hábl 25. července na náměstí I.P.Pavlova v Praze začal pracovat na velkoplošné malbě. Prezentací malby dnes začíná série 50 akcí, které mají oživit prostor u magistrály | Zdroj: ČTK

„Před sto lety to bylo jedno z nejelegantnějších krásných náměstí v Praze, dneska je to rušná křižovatka, kde vlastně skoro neslyšíte vlastního slova a lidé odtud prchají,“ říká spoluorganizátorka akce Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu.

Zatímco dříve lidé na náměstí sedávali na lavičkách a procházeli zelení, dnes má městský prostor podobu rušné křižovatky ústící na přilehlou magistrálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Magdaléna Medková

„I toto do budoucna třeba může vypadat jinak. I ten prostor může mít jakési kvality,“ podotýká Vašourková.

Odtud také přišel nápad na kulturně-společenský projekt, jehož dlouhodobým cílem je podnítit snahu o proměnu náměstí I. P. Pavlova i magistrály. „Pro nás ta vize je prostě udělat z magistrály kvalitní městský bulvár, kde jeden prostor budou sdílet auta, cyklisté, chodci,“ popisuje Vašourková.

Projekt by měl otestovat, zda náměstí vůbec může sloužit svému původnímu účelu. Do poloviny srpna chtějí autoři na uměle vybudované kulturní scéně uspořádat na 50 různorodých akcí.

„Různorodých natolik, že zde máme šachový turnaj, tančení na tyči, samozřejmě dětské workshopy, ale i turnaj ve stolním fotbale, hudební repertoár od klasických koncertů po dýdžeje, to znamená, ten program je opravdu městský,“ dodává Vašourková.

Na náměstí I.P. Pavlova nechali autoři vytvořit čtyřmetrový stůl – jako symbol obývacího pokoje – a ulici oživila i pestrobarevná malba.

„Ta ulice má dva směry, tak chci táhnout ty studené barvy, které se budou postupně proměňovat od černé, modré po fialovou, červenou až do toho jádra středu ulice, kde bude žlutá, červená, oranžová,“ popsal těsně před realizací malby současný malíř a umělec Patrik Hábl.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme