Na Pražském hradě je k vidění triptych s Klaněním tří králů

V Obrazárně Pražského hradu je ode dneška vystaveno jedno z nejcennějších děl hradních sbírek – triptych s Klaněním tří králů Geertgena tot Sit Janse z konce 15. století. Umělec je pokládán za zakladatele velké tradice holandské malby, jdoucí až k Rembrandtovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrestaurovaný trojdílný oltář s Klaněním tří králů v Obrazárně Pražského hradu

Zrestaurovaný trojdílný oltář s Klaněním tří králů v Obrazárně Pražského hradu | Zdroj: ČTK

Na třech deskových obrazech malíř zachytil jeden z nejpůsobivějších výjevů Evangelia. Kristus se zjevuje lidstvu prostřednictvím tří králů, kteří se dozvěděli o jeho narození prostřednictvím hvězdy, a ta hvězda jim taky ukazovala cestu za ním, když se ho vydali hledat a poklonit se mu.

Nejvíce pozornosti poutá střední deska oltáře s pannou Marií i s dítětem na klíně a se třemi mudrci z východu s početnou družinou v pozadí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Dluhoschové z výstavy v Obrazárně Pražského hradu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Přestože Geertgen tot Sint Jans zemřel v pouhých 28 letech, zanechal po sobě mistrovská díla. Jeho vzácný triptych bude na Pražském hradě vystaven do 1. května příštího roku.

Pavla Dluhoschová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme