Na Pražský hrad se po 13 letech vrací nejznámější portrét Rudolfa II.

Na Pražském hradě začne zítra výstava děl malíře Hanse von Aachena. Organizátoři výstavy shromáždili téměř 80 vzácných děl - obrazy pocházejí například ze sbírek z pařížského Louvru, britského muzea v Londýně nebo petrohradské Ermitáže. K nejznámějším exponátům výstavy patří portrét císaře Rudolfa II., který se do Prahy vrací po 13 letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf II.

Hans von Aachen je reprezentantem manýrismu. Směru, který zařazujeme do období doznívající renesance a nástupu ranného baroka. Je specifický pro střední Evropu a oblast na severu od Alp. Charakteristickým rysem manýrismu je postava, která se otáčí – z jednoho pohledu můžeme vidět více stran postavy.

Jeden z nejznámějších umělců na pražském dvoře Rudolfa II. se sice narodil v Kolíně nad Rýnem, ale jeho rodina pocházela z Cách. Von Aachen si umělec začal říkat poté, co ho habsburský císař povýšil v Praze do šlechtického stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aachen.mp3

Do kolínského malířského cechu vstoupil von Aachen před svým odchodem do Itálie kolem roku 1574. V Itálii navštívil Řím a Florencii, kde se studoval umění Tintoretta a Michelangela. I za svého italského pobytu však byl ve spojení s německým uměním - byl ovlivněn tvorbou především Bartholomea Sprangera a Hendricka Goltziuse, kteří byli v té době v Německu na vrcholu své slávy.

Aachen proslul i jako diplomat a obchodník s uměním. Ve službách Rudolfa II. působil jako kulturní agent. Jezdil po evropských dvorech, navštěvoval významné sbírky a pro císaře vybíral a zprostředkovával nákup některých významných uměleckých děl.

Díla dvorního umělce Rudolfa II. budou v Císařské konírně Pražského hradu vystavena až do 3. října.

Martina Mašková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme