Na pražský orloj se v plné kráse vrátili Filosof, Anděl, Hvězdář a Kronikář

Před staroměstským orlojem v Praze bylo dnes odpoledne víc rušno, než obvykle. Kolemjdoucí upoutal nejen tradiční průvod apoštolů, ale hlavně vysokozdvižná plošina, montéři a čtyři barevné sochy. Ty se vrátily z měsíc trvajícího výletu do restaurátorské dílny, a dneškem počínaje je osazenstvo orloje opět kompletní. Aby sochy bezpečně stanuly na svých obvyklých místech, ovšem dalo trochu práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pražský orloj se vrátily zbylé čtyři restaurované sošky Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře. | Foto: Filip Jandourek

Po měsíční absenci se na průčelí staroměstského orloje vracejí Filosof, Anděl, Hvězdář a Kronikář. Asi metr vysoké dřevěné sochy potřebovaly pravidelnou údržbu, hlavně zacelit praskliny a oživit barvy. Sochám škodí voda a slunce, a proto jsou natřeny speciálním lakem s UV filtrem.

Figury přivezla z restaurátorské firmy dodávka a pomocí plošiny je technici montují zpátky na orloj. Je to nezvyklá podívaná jak pro turisty, tak i pro přítomné děti.

Každá socha má na zádech malý háček, a tím je uchycena do očka, které vystupuje ze zdi na orloji. Na návrat soch zpátky na orloj dohlíží i orlojník Petr Skála.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta o návratu soch na orloj v odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Orloj byl neúplný od poloviny ledna, kdy se sundávala první řada soch, ta horní. Pohyblivé sochy byly měsíc v restaurátorské dílně. Pak se sundaly ty spodní a dnešním dnem bude zase orloj kompletní,“ řekl.

Sochy na orloji chrání nejen speciální lak, ale i pletivo kvůli holubům. Tato ochrana je ale podle Petra Skály nedostatečná.

Sochám na orloji neubližuje jen holubí trus, ale i vandalové. Například před dvěma lety jeden opilý turista hodil na orloj odpadkový koš a figura Hodináře přišla o ruku.

Ve 14 hodin bylo představení staroměstského orloje opět kompletní. Průvodu dvanácti apoštolů sekundovaly sekundovat nejen čtyři pohyblivé figury, ale i ty statické, které se právě vrátily z restaurátorské dílny.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme