Na Staroměstské radnici můžete vstoupit do Jiného vzduchu
„Zavřete oči a otevřete okno“, vyzývají návštěvníky autoři výstavy Jiný vzduch, která tento týden začala na Staroměstské radnici v Praze. Najdete na ní přes 400 obrazů, kreseb, koláží i objektů významných českých, slovenských i zahraničních surrealistů.
Jsou zde k vidění díla jak Evy Švankmajerové, Karola Barona nebo Jana Švankmajera, tak i hostů z Francie, Británie nebo Spojených států. Podle kurátora Bruna Solaříka je výstava největší prezentací současných surrealistů za posledních 20 let.
„Současný surrealismus se pozná podle toho, že ty kresby, obrazy, fotografie jsou každý pes jiná ves. Ale to není špatně, to je dobře, protože se tím ukazuje, že se tvůrci řídí podle toho, co jim naznačují šepoty a šelesty přírody v nich a kolem nich a že se neřídí podle módy, co je ‚up to date‘, nebo co by měl být surrealismus. Právě proto to surrealismus je,“ vysvětluje Solařík.
Expozice je rozdělena do čtyř tematických okruhů. Část nazvaná Pramen je umístěna v nádherném románském sklepení staroměstské radnice a dokumentuje, jak surrealistické dílo vzniká.
Pavla Dluhoschová zpovídala na výstavě Jiný vzduch jejího kurátora Bruno Solaříka
Bruno Solařík to ukazuje na kresbách neškoleného britského výtvarníka Billa Howea: „Celá jeho metoda vznikla z toho, že přišel z práce a u televize si něco začal kreslit. A protože to byla naprosto bezmyšlenkovitá činnost, na papíru měl různé stíny a všelijaké krabacení. To mu začalo vytvářet představy jakýchsi bytostí. Začal třeba v pravém rohu nahoře, pokračoval doprostřed a po hodině měl hotový základ. Pak ho různým tečkováním vyplňoval a tady je ten proces vidět.“
„Později už začal náhodu cíleně vyhledávat. To je také surrealistická specialita – pomoct náhodě. Ty papíry si nejdřív do něčeho namočil, aby se to nakrabatilo a zbarvilo samo, takže z toho ještě lépe vycházejí bytosti, o kterých on sám neměl tušení, že existují.“
Jeden z nejvýznamnějších českých surrealistických tvůrců Jan Švankmajer se představuje ve svých rozmanitých uměleckých polohách – jako výtvarník i režisér. Výstavu otevřel jeho poslední film Přežít svůj život, v doprovodném programu v kině Ponrepo uvidíte další známé snímky Spiklenci slasti nebo Otesánek.
Také jemu dávají inspiraci jeho vlastní sny, které jsou pro něho vedle erotismu a dětství velkou studnicí imaginace. „Zrovna můj poslední film se odvíjí od jednoho mého konkrétního snu,“ potvrzuje Švankmajer.
Surrealisté chtějí podle Solaříka pouštět jiný vzduch do našich životů, otevřít naši mysl imaginaci, novým představám a pocitům. Na Staroměstské radnici v Praze to s nimi můžete zkoušet až do konce dubna.