Na Vítkově začíná výstava Zlatá šedesátá.Vzpomínky a realita

V Národním památníku na pražském Vítkově se dnes otevírá výstava, která dostala název ‚Zlatá šedesátá. Vzpomínky a realita‘. Návštěvníky má vrátit se vším všudy do každodenního života v socialistickém Československu šedesátých let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlebíčky (ilustr. obr.)

Chlebíčky (ilustr. obr.) | Foto: Stanislava Brádlová | Zdroj: Český rozhlas

„Doba šedesátých let byla zároveň dobou určitého politického uvolnění. Uvolňovala se kulturní situace, dostávali se k nám nové filmy, ale zároveň to byla i doba, kdy stále probíhaly politické procesy. Na jednu stranu amnestie, na druhou stranu řada lidí stále seděla v kriminále,“ poznamenala komisařka výstavy Miroslava Vandrovcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komisařka výstavy Miroslava Vandrovcová ve Světě o jedné.

Výstava tehdejší dobu konkrétně odráží ve zboží. „Počátkem šedesátých let se k nám poprvé dostávají například krásné látky z Bulharska, které ale byly nesehnatelné. Na výstavě jsme například použili konkrétní případ ilustrovaný audiovizí, kdy se lidé snaží koupit kozačky. Ty samozřejmě byly zcela nedostatkovým zbožím. Paradoxem je to, že stát dokázal kozačky vyrobit už v roce 1960, ovšem pouze pro export,“ podotkla Vandrovcová.

Na výstavě jsou ale samozřejmě k vidění v té době neodmyslitelné sifonové láhve, umělohmotný nábytek nebo tesilové kalhoty. Vandrovcová připomněla, že šedesátá léta ale také byla ve znamení obdivu k vesmíru. „Vstupní prostor, který je pojat jako vstupní prostor obchodního domu Bílá labuť, je koncipován vesmírně,“ přiblížila. Širší kontext doby je na výstavě také zaznamenán v textech na panelech.

Nebyla jen zlatá

Rozporuplnost šedesátých let ale dokládají i další předměty. „Je tam vystavena například krásná váza od Františka Víznera, kterou vytvořil jako prototyp pro EXPO 1967, ale nikdy se nedostala do výroby, protože československý stát nebyl schopen zareagovat na požadavek dostatečně rychle a výrobky uvést na trh,“ řekla Vandrovcová.

Výstava má ale podle ní samozřejmě ukázat, že šedesátá léta jenom zlatá nebyla. „Byla to i doba, kdy sice stát dotoval potraviny, takže třeba rohlíky, chleba a mléko byly levné, ale zároveň třeba získat televizní přijímač byl velký problém,“ připomněla s tím, že na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout tabulku, za jak dlouho si lidé různých profesí vydělit na různé výrobky.

Výstavu pořádá Národní muzeum společně s Vojenským historickým ústavem. V jejím rámci se také připravuje i doprovodný program. Expozice je otevřena každý den, kromě pondělí do 18 hodin. Výstava potrvá až do 15. května 2011.

Ondřej Černý, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme