Na výstavě Leonarda da Vinciho v Londýně je i Dáma s hranostajem

V Národní galerii v Londýně dnes začíná výstava obrazů patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci. Je to dosud nejúplnější přehlídka Leonardových obrazů kdekoli ve světě. Obrazy na výstavu zapůjčily galerie z celého světa, například Francie, Ruska, Polska nebo Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonardo da Vinci | Foto: Leonardo da Vinci | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 Public domain,©

Výstava v londýnské Národní galerii nese název „Leonardo da Vinci – umělec na dvoře milánském“. Tam renesanční umělec strávil koncem 15. století téměř 20 let ve službách místního vládce Ludovica Sforzy.

Ze 14 až 15 Leonardových obrazů, které se zachovaly do současnosti, je jich na výstavě devět. Chybí jen Mona Lisa a dvě další olejomalby. Obraz Mony Lisy je vystaven ve francouzském Louvru a zatím nikdy nebyl zapůjčen. Další slavná malba, Poslední večeře Páně, je nástěnná malba v Miláně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatím nejkompletnější výstavě prací Leonarda da Vinci v Londýně mluvil v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek

Vůbec poprvé je v Londýně obraz Dámy s hranostajem, který zapůjčila galerie v polském Krakově.

Pařížský Louvre zapůjčil například Madonu ve skalách a naproti přes sál je k vidění stejně pojmenovaný obraz, který vlastní londýnská Národní galerie.

K vidění jsou také desítky Leonardových kreseb, které zapůjčila anglická královna Alžběta II. Vlastní jich více než kdokoli jiný na světě.

Kuriozitou výstavy je obraz Kristus vládce světa. Někteří odborníci totiž o Leonardově autorství pochybují. V aukční síni Sotheby´s byl v roce 1958 oceněn na 45 liber, nyní odborníci jeho cenu odhadují na 200 milionů dolarů. Obraz prý ale není na prodej.

Úspěch výstavy, která potrvá do 5.února, je zaručen. Podle informace předprodeje si každým dnem prohlédne práce Leonarda na dva a půl tisíce návštěvníků.

Podle londýnského večerníku Standard jsou vstupenky vyprodané do poloviny prosince. Organizátoři se tak rozhodli pro časované vstupenky. Zájemci se tedy musí rozhodnout, kdy chtějí výstavu navštívit.

Na každý den je v prodeji 500 vstupenek, výstava je otevřena i o víkendu a v prodloužených večerních hodinách. Cena vstupenek je 16, pro důchodce a studenty 14 liber.

Milan Kocourek, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme