Na zámku v Lednici skončila nákladná obnova barokní jízdárny

Po rozsáhlé dvouleté rekonstrukci se dnes slavnostně otevřela barokní jízdárna zámku v Lednici. Patří k nejdražším projektům památkové obnovy v České republice, i s vnitřním vybavením přijde na půl miliardy korun. 85 procent této částky šlo z dotací Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava barokní jízdárny v Lednici | Zdroj: ČTK

Jedno křídlo budovy ale na opravu stále čeká, vysvětlil šéf sdružení Multifunkční centrum zámek Lednice a nezávislý starosta obce Libor Kabát:

„Třetí křídlo je užíváno jako byty a bohužel nebylo možné prostředky z evropských dotací použít k opravě téhle části. Ale památkáři si byli vědomi této skutečnosti, takže prostředky byly již dříve nachystány ze státního rozpočtu. Předpokládáme, že ještě v tomto roce budou zahájeny práce, které povedou k opravě fasády tohoto zbývajícího křídla.“

Veřejnost se ovšem do opravené jízdárny podívá až příští rok na jaře. Ve dvou velkých sálech bývalých koníren bude stálá expozice o Lednicko-valtickém areálu, další sál bude sloužit kongresům a menší prostory v patře vzdělávacím účelům.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme