Na zdi olomouckého domu odkryli restaurátoři 500 let starou fresku

Restaurátoři odkryli na fasádě domu v historickém centru Olomouce světskou fresku z počátku 16. století. Malba, která zachycuje honosně oblečenou ženu, je unikátním dokumentem o někdejším životě v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc. Historická freska na domě v Univerzitní ulici (výřez) | Foto: Michal Folta, Magistrát města Olomouce

„Je to úžasný historický záznam o živnosti,“ podotýká k malbě na domě číslo 226 v Univerzitní ulici restaurátor Radomír Surma.

Freska zobrazuje zhruba padesátiletou ženu oblečenou v drahých šatech. Kupecké erby a vinný hrozen napovídají, že byla zřejmě manželkou majitele vinného šenku, čemuž by odpovídal i původní německý nápis: Nickel Brada z Czolcze, vinný šenk, Olomouc 1523.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historickou fresku na jednom z olomouckých domů se zajímala redaktorka Blanka Mazalová

O bohatství zobrazené svědčí podle Radomíra Surmy mimo jiné bílý pruh látky, který má žena omotaný kolem hlavy a krku.

„Byl široký zhruba půl metru a mohl mít délku třeba i deset metrů. Mohly si to dovolit skutečně jen bohaté dámy a musely mít na to obsluhu, která jim s tím pomohla,“ říká restaurátor.

Malíř nezakrýval, že se jednalo o ženu v letech. „Byl samozřejmě vůči ní velice korektní, ale přesto si dovolil takové detaily, že třeba kolem očí nebo kolem úst má drobné vrásky. Paradoxně se dochovaly vrásky kolem úst, ale nedochovala se ta ústa,“ dodává Surma.

Nápis napovídá, že majitelem domu byl Mikuláš (neboli Nikolaus, zkráceně Nickel) Brada a v domě býval vinný šenk. Dotyčný člověk podle historických záznamů dům skutečně vlastnil. Czolcz je místo či město, odkud Brada či jeho rodina pocházeli.
Zdroj: www.olomouc.eu

Snubní prsten dává tušit, že by se na obraze v blízkosti ženy mohl skrývat i její manžel. To ostatně naznačují i sondy restaurátorů.

Historické fresky lze v Univerzitní ulici najít i na vedlejších domech. A dojem venkovní obrazárny přetrvává i o kus dál, kde si nedávno v historickém průchodu studenti založili novou galerii street-artu.

Olomouc. Historická freska na domě v Univerzitní ulici | Foto: Michal Folta, Magistrát města Olomouce

Blanka Mazalová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme