Nacisty uloupená mapa a dva obrazy se po letech vrátily zpět do Polska

Polským úřadům vrátil syn někejšího vysoce postaveného úředníka okupační správy tři umělecká díla. Jeho rodiče je v Krakově za války uloupili. Gesto vyvolalo naději, že příkladu budou následovat i další potomci nacistů, uvedl dnes mluvčí vojvodského úřadu v Krakově Krzysztof Marcinkiewicz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský vězeň identifikuje surového dozorce v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald

Ruský vězeň identifikuje surového dozorce v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald | Foto: CC0 Public domain

Samo vrácení uloupených uměleckých děl se uskutečnilo ve městě na jihu Polska v neděli, kdy Horst von Wächter z Rakouska vrátil mapu Polska z 18. století a dvě historické kresby, které si jeho matka přivlastnila koncem roku 1939, kdy jeho otec, rakouský právník a esesák Otto von Wächter byl jmenován guvernérem okupovaného města.

Předání děl bylo výsledkem snah polské historičky Magdaleny Ogórekové, poznamenala agentura AP a dodala, že Polsko stále pátrá po uměleckých dílech, která nacisté uloupili v letech 1939 až 1945, a občas na ně narazí i na aukcích.

„Jsem hrdá, že po dvou letech těžké práce se tři uloupená díla vrátila do vlasti,“ napsala na twitteru Ogóreková, která svého času neúspěšně kandidovala na polskou prezidentku za postkomunistickou levici a nyní píše knihu o Ottovi von Wächterovi.

Po válce se Polsko domáhalo vydání někdejšího guvernéra Krakova a Haliče kvůli masovému vraždění, ale Wächterovi se podařilo za pomoci pronacistického rakouského biskupa uniknout spravedlnosti a zemřel ve Vatikánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme