Národní galerie chystá výstavu holandského malířství, láká na Rembrandta

Sbírku holandského malířství 17. a počátku 18. století s dalšími zápůjčkami z evropských galerií uvidí návštěvníci od 10. února ve Šternberském paláci na Pražském hradě. I když ponese výstava název Rembrandt & Co., od slavného malíře budou k vidění pouze dvě díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurátorka Anja Ševčíková představuje portrét Jaspara Schadeho od nizozemského malíře Franse Halse při přípravě výstavy Rembrandt & Co. | Zdroj: ČTK

Z Rembrandtových děl lidé uvidí obrazy Učenci v pracovně ve vlastnictví Národní galerie a Muže v orientálním kostýmu z fondu Rijksmusea v Amsterdamu.

Dalších více než sto děl bude tvořit sbírka holandského malířství 17. a počátku 18. století Národní galerie s dalšími zápůjčkami z evropských muzeí.

Na výstavě však nebudou zastoupené jen malby. „Na této výstavě bude představen i velice reprezentativní soubor grafiky od holandských mistrů 17. a 18. století v čele s Rembrandtem. Sběratelství kresby a grafiky holandských mistrů má v Českých zemích obrovskou tradici,“ říká ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas.

Výstava byla velmi náročná na přípravu a financování. „Byla připravována už pět let, pracovalo se na soupisovém katalogu, na výběru děl, dlouhodobě se přijednávaly zápůjčky, ale celkový rámec výstavy byl ukotven až poté, co jsme se sponzorem dali dohromady celé aranžmá,“ popisuje ředitel pořádající instituce Vladimír Rösel.

„Je to první výstava nového vedení a zahajujeme jí sezónu, takže i pro nás je klíčová,“ dodává Rösel.

Zuzana Filípková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme