Národní galerie koupila tři vzácné dřevořezby z doby baroka

Do sbírek Národní galerie přibyly tři plastiky z doby baroka. Vzácné dřevěné sošky, které stály několik set tisíc korun, budou zrestaurovány a poté zpřístupněny veřejnosti v pražském Schwarzenberském paláci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři nové sochařské akvizice Sbírky starého umění představila 6. listopadu v Praze Národní galerie | Foto: ČTK

„Takto zajímavý nákup je zcela mimořádný. O to mimořádnější, že ta díla jsou ve velmi dobrém stavu a všechna pocházejí z jedné sbírky pražského sběratele, který s Národní galerií spolupracuje řadu let a nabídl je k odkoupení,“ říká ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas a dodává:

„Ten předchozí majitel je získal, což je zase charakteristické, na aukcích v zahraničí. Je naprosto nesporné, že autory jsou ti, kdo jimi mají být.“

Tři vzácné, asi půl metru vysoké dřevořezby mají vztah k barokní Praze. Jedna pochází z dílny pokračovatele Matyáše Bernarda Brauna, Jiřího Františka Pacáka. Další dvě akvizice vznikly v dílně Jana Brokoffa, včetně sošky svatého Jana Nepomuckého.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové přírůstky v Národní galerii se zajímala redaktorka Michaela Vetešková

„Je to soška, která byla zhotovena ještě dříve, než vznikla podle Brokoffova modelu známá bronzová socha Jana Nepomuckého na pražském mostě, která vlastně zahájila celou tu sérii soch Jana Nepomuckého, které dnes zdobí veřejná prostranství i chrámy po celé katolické Evropě i v zámoří,“ popisuje Vít Vlnas.

Sošky jsou zajímavé hlavně svou propracovaností. Až je dají do pořádku restaurátoři, budou si je moci za několik měsíců prohlédnout i návštěvníci Schwarzenberského paláce.

Národní galerie na jejich nákup dostala peníze ze speciálních fondů ministerstva kultury a jejich cena prý odpovídala umělecké a historické hodnotě děl.

„Jedna věc je cena vyjádřená penězi, druhá věc je cena, kterou mají tyto zdánlivě nenápadné sošky pro sbírky Národní galerie. A tato cena je mnohem vyšší, protože tyto sochy doplňují fondy, které už máme, a jistým způsobem je obohacují,“ vysvětluje Vlnas.

Michaela Vetešková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme