Národní galerie uzavřela stálou expozici v paláci Kinských. Nemůže si dovolit jeho provoz

Pražská Národní galerie musela uzavřít stálou výstavu orientálního umění, která byla dosud k vidění v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Nemá totiž dost peněz na provoz budovy. Stále však doufá, že expozici bude moct znovu otevřít na podzim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rokoková budova

Rokoková budova | Foto: Jan Rosenauer

„Národní galerie nemá v tuto chvíli dostatek provozních prostředků na to, aby si mohla dovolit tuto stálou expozici provozovat,“ komentuje důvod pro uzavření výstavy ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas.

„Nicméně věříme, že se tato situace v součinnosti s ministerstvem kultury podaří vyřešit co nejdříve,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Národní galerie musela uzavřít stálou výstavu v paláci Kinských, zjišťovala Michaela Vetešková

Galerie sbírku zpřístupnila veřejnosti před třemi lety. Tehdy Praha byla jediným městem, které nemělo stálou výstavu orientu a starověku. Nákladně tedy opravila palác Kinských, což zahrnovalo i nové zabezpečovací zařízení za 30 milionů korun.

Tehdejší ředitel galerie Milan Knížák dokonce plánoval, že na zadním nádvoří otevře japonskou zahradu.

Už v době otevření kurátorka přiznala, že kolekce nemůže konkurovat jiným evropským sbírkám. „Všichni lidé jezdí na antiku do Berlína, do Britského muzea nebo do Louvru,“ uznává.

Výstava o historii Prahy

Někteří odborníci už dříve doporučovali, aby se v budově na jednom z nejatraktivnějších turistických míst Česka ukazovalo to, co přímo souvisí s historií Prahy. To prý návštěvníci od výstav v Paláci Kinských očekávají.

„Může to být jeden z důvodů. My se proto také začínáme zamýšlet nad dislokací našich sbírek.“

„I když návštěvnost by u institucí typu Národní galerie neměla být jediným kritériem, tak ekonomická krize, neustále se snižující prostředky na provoz Národní galerie a chronická podfinancovanost instituce nás bohužel nutí k tomu, abychom s těmi sbírkami šli, abych tak řekl, za návštěvníky.“

Podle směrnic ministerstva kultury musí Sbírky orientu a starověku zůstat v paláci Kinských ještě minimálně dva roky, aby se instalace expozice alespoň částečně zaplatila.

Výhledově by do rokokové stavby na Staroměstském náměstí chtěla Národní galerie umístit francouzskou sbírku z 19. a 20. století , která je teď k vidění ve Veletržním paláci. Podle Vlnase jsou ale takové úvahy předčasné.

Michaela Vetešková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme