Národní muzeum nabídne po rekonstrukci své nejhezčí sbírky a nové expozice

Z uzavřené budovy Národního muzea v Praze se už za pár týdnů budou ozývat sbíječky a kladiva. Přípravná fáze historicky největší opravy Muzea je už hotová a vše je připraveno k tomu, aby se v něm začalo kopat a bourat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum | Foto: Jiří Zahradník

Úvodní etapa vyšla na víc jak půl miliardy korun. Ještě tento měsíc by měla vláda projednat podklady pro výběrové řízení na zhotovitele samotné stavby.

Ředitel Národního muzea Michal Lukeš už má v kapse všechna potřebná stavební povolení, která mu dovolí vybudovat prosklenou kopuli i podzemní spojovací chodbu s novou budovou a také zastřešit dvory.

„Tak to máme i ve stavebním povolení všemi památkáři schválené, ta dvě nádvoří budou zastřešena. Zároveň budou moci lidé vcházet ze dvora přímo do multifunkčních sálů,“ ukazuje Michal Lukeš, zatímco stojíme v chladném suterénu historické budovy, kde jsou zaprášená okna a na zdech se loupe omítka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní muzeum prochází náročnou rekonstrukcí, která by měla být hotová za čtyři roky

Do této části návštěvníci nechodili. Byly tu uloženy sbírky Muzea. Po rekonstrukci budou právě tady uschovány poklady a návštěvníci sem budou moci přicházet ve speciálním bezpečnostním režimu.

„V těchto prostorách bude vznikat expozice, kterou budeme nazývat Klenotnice Národního muzea. V trezorovém uspořádání tu budou ukázány ty nejblyštivější sbírky národního muzea, které nebudou tematicky nebo chronologicky zařazeny do velkých expozic. Od nejstarších dob jsou to především zlaté předměty, diamanty, mince a další. Režim vstupu bude speciální na časové vstupenky.“

Celkem by měla rekonstrukce Muzea vyjít na tři miliardy korun a hotová by měla být za čtyři roky. První vynaložená půl miliarda šla na stěhování sbírek i na úpravy Nové budovy.

Michaela Vetešková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme