Nejdůležitější plakáty české historie jsou k vidění v Galerii Portheimka

Pražská Galerie Portheimka poblíž smíchovského Anděla hostí v těchto dnech výstavu významných českých výtvarníků, manželů Josefa a Olgy Vyleťalových. Málokdo ví, že filmové plakáty, které oba manželé vytvářeli, byly ve své době téměř jediným přímým kontaktem s výtvarným uměním, ale také prakticky jedinou možnou formou reklamy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portheimka

Portheimka | Foto: licence GNU Free Documentation License, ŠJů

Plakátové plochy zaplňovaly nároží a čeští výtvarníci získávali postupně i díky nim světový věhlas. Odlišovali se od zahraničních autorů, protože využívali volnou tvorbu, ale úplně česká specialita to nebyla. Polské plakáty byly hodnoceny také velmi dobře. Naši výtvarníci měli ale výrazně omezené možnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Něžná.mp3

"Komise, která zasedala u nás, byla strašně prudérní a přísná. Báli se, abychom na něco nenarazili, třeba na symboly, které tam nesměly být, nějaké ženské odhalení vůbec neexistovalo," vzpomíná na tehdejší dobu Olga Vyleťalová.

Přece jenom, určitou výhodu naši výtvarníci měli. Jejich fantazii nikdo nesvázal, a proto se jí snažili plně využít.

"Třeba v Americe nebo vůbec na Západě vždy ten film propagoval hlavní herec, na kterém to bylo postavené. Kdežto tady se na tom nelpělo, takže jsme si mohli udělat, co jsme chtěli, ale někdy se stalo, že na tom trvali, aby to přitáhlo diváka," vysvětluje malířka.

Plakáty vždy vznikaly v několika návrzích. Pokud produkce žádala jako hlavní motiv ústřední postavu, byl vybrán plakát, který ji zobrazoval, i když zbylé práce byly hezčí.

Český plakát vyhrál cenu v Cannes v roce 1973

Díky plakátům vznikla opravdu významná výtvarná díla. Jeden získal ocenění na festivalu v Cannes v roce 1973. Nese označení Něžná, a přestože už kolem plakátových ploch nechodíme, můžeme jej vidět. Je vyobrazen na současné poštovní známce.

"Myslím, že to je první z řady významných plakátů té doby. Jako první byl ten můj a ještě od pana Cíglera Markéta Lazarová a myslím, že jich bude víc," uvádí Vyleťalová.

Pokud chcete Něžnou vidět v celé její kráse, přijměte pozvání do smíchovské Galerie Portheimka. Tam je mezi dalšími díly obraz, který byl původní plakátovou koláží inspirován.

Výstava je otevřena kromě pondělí od 13. do 18. hodin do 30. prosince.

Jitka Štichauerová, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme