Nejlepší snímky českých fotoreportérů jsou k vidění ve Staroměstské radnici

Pražská Staroměstská radnice hostí výstavu Czech Press Photo. Letos je to už devatenáctý ročník. Příležitost prohlédnout si nejdůležitější události roku, tak jak je zachytili čeští fotoreportéři, mají lidé až do konce ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem 19. ročníku soutěže Czech Press Photo 2013 se stal snímek reportéra ČTK Michala Kamaryta „David Rath obžalovaný z korupce přichází k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze, srpen 2013", který obsadil 1. místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví | Zdroj: ČTK

Třetí cenu v kategorii portrét získal fotograf Českého rozhlasu Filip Jandourek. Za sérii snímků Ludvíka, muže se zvláštní psychickou poruchou. V jejím důsledku všechno pálí a do popela si pak lehá.

„Nejdřív bylo potřeba se s ním trošku seznámit, získat jeho důvěru. Ale on není uzavřený do sebe, takže si na mě po chvilce zvyknul. Pokud jsem cítil, že toho má už dost, tak jsem toho nechal a raději jsem nefotil,“ vzpomíná na fotografování Filip Jandourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o výstavě Czech Press Photo 2013 připravila redaktorka Eva Rajlichová

Letošní ročník soutěže byl podle její ředitelky Daniely Mrázkové nabitý: „Zvláště v těch velmi novinářských kategoriích jako aktuality, reportáž a lidé, o kterých se mluví, tak se opravdu odráží politická situace u nás. Měli jsme prezidentskou volební kampaň.“

Hlavní cenu si odnesl Michal Kamaryt z České tiskové kanceláře. A to za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Politika zachytil v soudní budově přes úzké okénko výtahu.

„Protože prošel několikrát, tak potřetí už ho fotografovalo míň lidí. Já jsem byl jeden z nich. Tím pádem byla menší tlačenice. Já jsem si mohl vybrat lepší místo,“ vzpomíná Michal Kamaryt.

Ocenění za sérii snímků Miloše Zemana v kategorii lidé, o kterých se mluví má fotograf Martin Divíšek. Přiznává, že vyfotit současnou hlavu státu není úplně snadné: „Pan Zeman se nedá často úplně hezky vyfotit. On ty výrazy umí udělat, ale třeba na normálním focení na tiskovkách je často obtížné ho vyfotit hezky.“

Expozice letos obsadila i druhé patro Staroměstské radnice. Právě tady vystavuje Tomáš Novák. Loni získal vlastně druhé nejdůležitější ocenění na Czech Press Photu – Grand Prahy. A to za působivé snímky pražských předměstí.

PORTRÉT – 3. cena FILIP JANDOUREK, Český rozhlas: Ludvík - muž trpící psychickou poruchou, která se projevuje tím, že se pokrývá popelem a vše pálí, únor-březen 2013 | Foto: Filip Jandourek

„Je to zajímavé, protože ke každému obrázku jsou přesné GPS souřadnice a u každého obrázku je QR kód, který, když máte chytrý telefon, vás odnese na mapu a na místo odkud je to přesně focené,“ popisuje Novák.

Letos se z grantu těší fotograf Eduard Erben. Dlouhodobě sleduje seniory, kterým ani vysoký věk nezabránil sportovat. „Svým vlastním myšlením jsou daleko před námi, kteří máme padesát nebo čtyřicet. Jsou úplně fantastický,“ vysvětluje Erben.

Navštívit výstavu Czech Press Photo na Staroměstské radnici v Praze je možné až do konce ledna příštího roku.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme