Nejstarší českou loutkou je dřevěné torzo ženy. Vystaví ji v Chrudimi

Zřejmě nejstarší českou loutku poprvé vystaví zrakům veřejnosti Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Dřevěné torzo nalezli archeologové v roce 2005 na náměstí Republiky v Praze a dosud je tento unikát bezpečně uložený v trezoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší dosud objevená loutka, torzo ženské postavy vyřezané z lipového dřeva

Nejstarší dosud objevená loutka, torzo ženské postavy vyřezané z lipového dřeva | Zdroj: ČTK

Jde o pětadvaceticentimetrové torzo ženské postavy z lipového dřeva. „Torzo má hlavičku a delší trup, chybí ručičky a nohy,“ popisuje ředitelka chrudimského muzea Simona Chalupová.

Podle řezby je ale patrné, že chybějící ruce a nohy byly velice pohyblivé, stejně jako hlavička. „Má pochyb zepředu dozadu, pro nás to je podstatné – loutka musí být pohyblivá,“ uvádí ředitelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V chrudimském Muzeu loutkářských kultur natáčela redaktorka Drahomíra Bačkorová

Loutka vypadá na první pohled velmi zvláštně, až mimozemsky. „Má velkou mozkovnu a malinká ouška, drobounký obličej. Ale když jste s ní déle, takovým zvláštním způsobem si vás podmaní,“ říká Chalupová, která si prý dřevěné torzo natolik oblíbila, že mu dala i tajné jméno.

Obdivuje i práci neznámého řezbáře. „Léta, která jsou ve dřevě, jsou naprosto dokonale využita k tvarování postavy a hlavy,“ dodává.

Výstava je právě podle tohoto tajuplného artefaktu nazvána „Barokní loutka?“ – podle organizátorů proto, že klade spoustu otázek, na které ještě nikdo nezná odpověď.

Mirko Kašpar, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme