Nepůjčujte Slovanskou epopej do Asie, poškodí ji to, žádají ministerstvo restaurátoři

Restaurátoři žádají ministerstvo kultury, aby nevydalo souhlas s vývozem Slovanské epopeje do Asie. Dílo Alfonse Muchy tam chce zapůjčit pražský magistrát. Podle Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ale hrozí poškození obrazů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Žádáme ministerstvo kultury, aby s ohledem na nezpochybnitelné ohrožení díla a s ohledem na zachování světově unikátního obrazového cyklu pro další generace nevydalo souhlas s vývozem této kulturní památky do zahraničí,“ uvádí v tiskové zprávě Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Restaurátoři upozorňují, že i přes nejmodernější vybavení není možné poškození díla zabránit. Každý pohyb podle nich znamená narušení plátna.

„Každá manipulace s dílem znamená, že jej musíte navíjet na válec. Ohýbáním dochází k mechanickému poškození malby, vznikají praskliny a dílo se musí následně restaurovat. Pro tento typ malby je největším ohrožením manipulace,“ říká profesor Karel Stretti z Akademie výtvarných umění v Praze.

Muchova epopej byla v minulosti několikrát vystavována v zahraničí. Například v Chicagu, New Yorku, Stockholmu či ve Vídni. Vždy však bylo nutné po návratu z turné toto dílo zrestaurovat.

„Když ještě Alfons Mucha žil, restauroval plátna sám. Poškození způsobovala opakovaná rolování na tubus nebo změna klimatu. Alfons Mucha již nežije, a když to řeknu zkráceně, tak čím více manipulace, tím méně Muchy,“ upozornila restaurátorka malířských děl Zuzana Poláková, která restaurovala i Muchova díla ze soukromé sbírky.

Podle Ludmily Kaprasové, soudní znalkyně v oboru textilie, může velmi pravděpodobně nastat situace, kdy se dílo vrátí z ciziny poškozené, přičemž protistrana prokáže, že zachovala mezinárodní standardy pro transport a vystavení díla. „Pak už to bude jenom bitva právníků na několik let,“ dodala.

Praha na turné po jihovýchodní Asii trvá

Memorandum, na jehož základě zapůjčí v únoru 2017 Praha Slovanskou epopej Alfonse Muchy do Číny, schválili pražští radní 14. června. Výstava v Číně bude následovat po japonském turné a uskuteční se od poloviny roku 2017 do poloviny roku 2018.

„Čínská strana za zápůjčku zaplatí 2,7 milionu korun. Zároveň se zaváže k úhradě nákladů spojených s přesunem a balením pláten a s jejich pojištěním. Kdy by se mělo světově unikátní dílo zpět do ČR vrátit, není známo,“ upozorňuje Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Magistrát podle dnešního vyjádření nebude na svých plánech o turné do jihovýchodní Asie nic měnit. Podle radního pro kulturu Jana Wolfa (Trojkoalice) vystavování světoznámé epopeje propaguje Českou republiku ve světě. Žádné poškození prý plátnům nehrozí.

„Speciálně máme restaurátora a člověka pověřeného, který se stará pouze o Slovanskou epopej. Jakékoliv problémy, které by případně hrozily, by samozřejmě vzal v potaz a neumožnil by jejich vycestování,“ uvedl.

ČRo, Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme