Neviditelná výstava nabízí 'pohled' do světa nevidomých

Může vám hodina slepoty otevřít oči? Přesně tak se ptají organizátoři unikátní výstavy, která se zítra otevírá v budově pražské Novoměstské radnice. Neviditelná výstava nechá své návštěvníky putovat hodinu absolutní tmou. Připraví je tak o smysl, na který většina lidí spoléhá nejvíce, o zrak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoměstská radnice v Praze | Foto: Pražská informační služba

Expozice chce veřejnosti přiblížit život nevidomých lidí. Každý návštěvník si díky ní může zkusit, jak vypadá svět vytvářený pouze doteky, vůněmi a zvuky. Na samotnou ‘prohlídku‘ by potom měl případný zájemce dorazit o něco dříve, než bude mít určený čas.

„Před výstavou je potřeba si odložit všechny věci, které máte sebou, protože na výstavě se pohybujete především pomocí rukou,“ uvedla vedoucí Neviditelné výstavy Tünde Špačková Pinkasová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Neviditelné výstavě mluvila na Rádiu Česko s Tomášem Pavlíčkem její vedoucí Tünde Špačková Pinkasová

Prohlídka trvá přibližně šedesát minut, během kterých návštěvník putuje absolutně zatemněným prostorem. Postupně prochází šesti nebo sedmi místnostmi simulujícími různá prostředí a plných nejrůznějších věcí.

„Jsou tam předměty z běžného denního života a spousta vidících lidí ty předměty nepozná, protože sahá pouze třeba na nějaké knoflíčky a ty zná jinak očima. A najednou se k tomu dostane rukama, osahá si celý ten předmět a váhá, co to vlastně je,“ popisuje Špačková Pinkasová.

Inspirací pro Neviditelnou výstavu je obdobná expozice v Maďarsku, kde probíhá už čtvrtým rokem. Za tuto dobu ji navštívilo asi sto padesát tisíc lidí.

Tomáš Pavlíček, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme