Nezaměstnaný Ir si postavil dům z vyřazených eurobankovek

V domě za miliardu eur by bylo možné vidět nejluxusnější vybavení i drahou elektroniku. Nezaměstnaný irský umělec si postavil dům za více než miliardu eur, ale žádné drahé vybavení tam nemá. Nejdražší je totiž stavební materiál. Dům je postaven ze slisovaných vyřazených bankovek. Cena jedné cihly kdysi byla 50 tisíc eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér Frankova domu | Zdroj: Reuters

Než se rozhodnete postavit si dům, potřebujete na něj dostatek peněz. Nezaměstnaný irský umělec Frank Buckley na to ale šel od lesa, nebo spíš od banky, konkrétně od irské státní mincovny.

Od začátku prosince loňského roku začal stavět dům. Pracoval 12 hodin denně, svátky nesvátky, na maltu, cihly nebo beton ale ani nepomyslel. Staví si ho z vyřazených, rozdrcených a následně slisovaných eurobankovek. Jejich bývalá hodnota je 1,4 miliardy eur. Euro je prý podle něj skvělá izolace, vtipkoval Buckley v rozhovoru pro Irishtimes.

Samotná výstavba irského umělce moc nestojí. Nejdražší položka byly tapety za 35 eur, řezivo dostal darem od jedné ze stavebních firem.

Slisované eurobankovky, které Frank Buckley použil na stavbu domu | Foto: Reuters

Celý dům, který bude podle Buckleyho hotový do 7 týdnů, se pyšní obývacím pokojem, koupelnou, ložnicí s terasou, kuchyňkou i sprchovým koutem.

Irsko v roce 2007 upadlo do recese a někdejší keltský tygr tak musel poníženě přijmout půjčku od EU a MMF. Lidé tak vložili miliony do budov a teď nemají nic. Buckley zkrátka chtěl z ničeho udělat něco. Teď doufá, že jeho projekt vyvolá debatu o tom, co vlastně měna znamená.

„Sedím ve svém studiu s nohama na krabici za 4 miliony eur a pomyslel jsem si, bože, je to jen papír,“ říká Buckley.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme