Noc kostelů nabídne prohlídku objektů i místo pro setkání a rozjímání

Užít si trochu tajuplnou atmosféru setmělých kostelů bude možné právě dnes. Své brány otevřou církevní stavby po celé republice. Do letošní noci kostelů se jich zapojilo přes 1200. Návštěvník si může prohlédnout kostel i se zastavit a rozjímat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel svatého Václava v pražských Bohnicích

Kostel svatého Václava v pražských Bohnicích | Foto: Eva Rajlichová

Na začátek Noci kostelů upozorní kolem šesté večerní zvony. Lidé si tak budou moci užít nejen noční prohlídku, ale i koncerty, přednášky nebo meditace.

Podle kardinála Domunika Duky je na akci důležitý i moment setkávání, a to i v historickém smyslu.

„Praha a naše země vždy jako křižovatka měla v sobě ten velký náboj shromažďovat různé národy, různé kultury a také byla přes svůj ambivalentní vývoj místem tolerance a uznání,“ rozjímá český kardinál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program Noci kostelů zjišťovala redaktorka ČRo Eva Rajlichová

Noc kostelů vznikla před několika lety v sousedním Rakousku. V České republice se letos pořádá už potřetí.

„Ze svého pohledu ji vnímám jako nabídku prostoru pro lidi, jako možnost najít si určitý úsek v tom dni, kdy mám čas pro sebe nebo i hledání něčeho vyššího, hledání Boha nebo odpovědi na otázky, které potřebuji so zodpovědět,“ pokračuje Sandra Silná z Ekumenické rady církví.

V hlavním městě budou mimo jiné otevřené i dva unikátní secesní kostely – svaté Anny na Žižkově a svatého Václava v areálu bohnické psychiatrické léčebny. Podle hlavního koordinátora Miloše Szabo nejde ale jen o prohlídku samotných objektů.

Chrám Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech | Foto: Eva Rajlichová

„Je to noc živých společenství, které jsou v těch kostelech. Tam je rozdíl, který podle mě dnešní doba velmi potřebuje: aby se lidé dneska dokázali zastavit,a by dokázali vidět, že existuje určitá spolupráce,“ vysvětluje Miloš Szabo.

Nejdéle budou mít otevřeno na pražském Žižkově a Vinohradech. Poslední zájemce by tu měli přivítat v jednu hodinu po půlnoci.

Největší moravský zvon

Návštěvníci se také dostanou i na místa, kde je běžně příchozím vstup zakázán. V Olomouci je to například unikátní kaplička ve Sloupu Nejsvětější Trojice, která je památkou UNESCO, mauzoleum olomouckých biskupů nebo největší zvon na Moravě, který bude k vidění v olomoucké katedrále, v nejvyšší kostelní věži s vyhlídkou v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podorobnosti o noci kostelů v Olomouci zjišťovala redaktorka Blanka Mazalová

Ke zvonu sv. Václav se musí vystoupat po 123 kamenných točitých schodech. A na podestě přímo v úrovni očí už představuje kostelník Antonín Kučera chloubu olomoucké katedrály:

„Váží něco málo přes osm tun, je z roku 1827. Průměr tohoto zvonu je 242 centimetrů.“

Kolem lehce zaprášeného zvonu lze projít, po jeho obvodu jsou k vidění nápisy i zdobné reliéfy. Ke mši svolává olomoucké věřící každý den deset minut před šestou večerní. Platí tady - žádná technika, jen ruční práce. Rozhoupat ho totiž musí dobře sehraná čtveřice mužů.

I během Noci kostelů návštěvníci zvuk zvonu sv. Václav laděného do E uslyší a dokonce si dotykem vyzkouší jeho rezonanci.

Koncert Spirituál Kvintetu v Nejdku

Svoji oblíbenou kapelu Spirituál Kvintet pozval na Noc kostelů do Nejdku evangelický farář Bob Ogola. Rodák z Keni působí v tamní farnosti šestým rokem a kostel otevírá na noční prohlídky poprvé.

„Zdá se mi, že je to docela hezké. Je tady hodně zájemců, co říkají, že znají Spirituál Kvintet, je to jejich generace," říká Bob Ogola.

Další informace o akci jsou k dispozici na webu nockostelu.cz.

Blanka Mazalová, Ľubomír Smatana, Eva Rajlichová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme