Norimberská aukční síň prodala 14 akvarelů Adolfa Hitlera. Včetně obrazu Prahy

V přepočtu za 10 milionů korun se v Německu prodalo celkem 14 akvarelů, které vytvořil Adolf Hitler. Za nejvyšší cenu se vydražil obraz znázorňující německý zámek Neuschwanstein. Nový majitel z Číny za něj zaplatil 100 tisíc eur. Kupce našel i obraz s názvem Praha v mlze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční kladívko (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Čtrnáct obrazů od Adolfa Hitlera bylo dnes k mání v aukci v Norimberku. Krajinky, dívčí portréty, obraz Vídně nebo Prahy v mlžném oparu, a dokonce i jeden akt. Není to zdaleka poprvé, co se díla nacistického vůdce dražila. A stejně jako v minulosti, i tentokrát byl prodej obrazů sporný.

Při dnešní dražbě se největší výnos očekával právě u Hitlerova obrazu s bavorským zámkem Neuschwanstein. V aukci byl ale i obraz Praha v mlze, který byl nabízený navíc i s těžítkem s říšského kancléřství a vůdcovou pamětní knihou. Stanovená cena za komplet přesahovala půl milionu korun.

„Ten obraz je nejspíš nedokončený, pozná se to z okrajů a ze spodní části, kde je ještě vidět papír,“ usuzuje Kerstin Weidlerová, manažerka norimberské aukční síně Weidler.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aukci hitlerových obrazů v Norimberku se zajímal zpravodaj Vojtěch Berger

Německé zákony nezakazují prodej Hitlerových obrazů, pokud na nich není nacistická symbolika - například hákový kříž. Etické dilema je ale s aukcí Hitlerových děl spojené pokaždé.

„Rozdělujeme striktně mezi Hitlerovou uměleckou érou a mezi jeho pozdější érou diktátora, kdy pošlapával lidská práva,“ říká manažerka.

Hitlerovy obrazy tu za posledních deset let nabízeli už třikrát. „Naposledy loni v listopadu. Nabídky přicházely z celého světa,“ uvádí.

Hitlerův akvarel mnichovské radnice se tehdy prodal v přepočtu za necelé čtyři miliony korun. „Kupec byl nakonec z Blízkého východu. U obrazu byl i účet z galerie, proto byla nakonec prodejní cena tak vysoká,“ dodává k tomu Weidlerová.

Adolf Hitler, který v mládí neúspěšně zkoušel uměleckou dráhu, vytvořil podle odhadů dva až tři tisíce kreseb, olejomaleb a akvarelů.

Nabízené akvarely od nacistického vůdce pocházejí z let 1904 až 1922. Autentičnost obrazů podle aukční síně potvrdili odborníci, v minulosti se ale často stávalo, že se na trhu prodávaly i padělky Hitlerových děl.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme