Nové pověsti české v atomovém věku

Jaký je folklor dnešní doby? A máme vůbec nějaký? Na tyto otázky vám odpoví výstava, která probíhá v Národopisné expozici Národního muzea. Tuto expozici najdete v Letohrádku Kinských na Praze 5. Lidovou kulturu současnosti si v Letohrádku Kinských neboli v Musaionu můžete prohlédnout až do konce března.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Céčka - představovala jednu z nejoblíbenějších dětských hraček a sběratelských artiklů dětské kultury 80. let 20. století, přičemž původně byla vyráběná jako součást závěsů do oken a dveří.

Céčka - představovala jednu z nejoblíbenějších dětských hraček a sběratelských artiklů dětské kultury 80. let 20. století, přičemž původně byla vyráběná jako součást závěsů do oken a dveří. | Foto: Národní muzeum Praha

POSLECHNĚTE SI TAKÉ: Pozvánku na přednášku Hudební subkultury, která se koná 2.března od 17:00 v Letohrádku Kinských

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednáška Hudební subkultura: od ema po punk v Letohrádku Kinských

Výstava o folkloru atomového věku. To je podtitul výstavy Nové pověsti české, která je k vidění v pražském Letohrádku Kinských. Pod slovem folklor si většinou představíme tradiční lidové kroje, starobylá říkadla nebo třeba malovaná velikonoční vajíčka. Ale má i současná moderní, technická doba svůj folklor a své lidové zvyky, tradice a pověsti? Výstava v Musaionu vám dokáže, že folklor současné doby je stále živý a že jej všichni známe, i když si často jeho existenci neuvědomujeme. Jak stojí na úvodním panelu celé výstavy – „Vlastního folkloru jsme si vědomi stejně mlhavě jako gramatických pravidel našeho jazyka.“

Část výstavy nazvaná Dětské hry vás určitě vrátí do vašich vlastních dětských let. Každý z nás měl třeba památník nebo znal říkadla jako Prší, prší, jen se leje, Vinetou se z okna směje. Ve školní družině jsme si povídali příběhy o černé ruce, černé sanitce a podobně, jen nás tehdy nenapadlo, že se jedná o folklor.

Na výstavě Nové pověsti české navíc uvidíte i zajímavé ukázky tzv. domácího kutilského umění – krabičky z pohlednic, lakované samorosty nebo ozdoby z ohýbaných drátů mělo před časem v domácnosti mnoho lidí – určitě si při pohledu na tyto předměty vzpomenete, že něco podobného bylo svého času i u vás doma nebo na chatě. Povinnou vojenskou službu už možná mnoho z vás nezažilo, o to zajímavější je pak vhled do vojenského folkloru – na výstavě najdete různé druhy střihacích metrů, různé způsoby šněrování vojenských bot nebo vojenské verše, které se psaly zejména na stěny záchodků. V oblasti věnované trampské kultuře pak uvidíte i tzv. Hagenův gong. Kdo na něj prý zazvoní, pro toho si do roka přízrak zvaný Hagen přijde. Tak si můžete sami vyzkoušet svou odvahu. Nové pověsti české a soudobý folklor můžete v Letohrádku Kinských neboli v Musaionu objevovat až do konce března.

Punker - hudební subkultury jako je například punk se vyznačují specifickou vizáží a výraznou kreativitou ve výzdobě oděvu, který nese symbolický význam. | Foto: Národní muzeum Praha

Ivana Veselková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme