Novoborští skláři věnovali Pražskému hradu skleněnou plastiku na počest Karla IV.

Skleněná plastika připomínající královskou korunu na šachovnici ode dneška zdobí návštěvní salon Pražského hradu. Umělecké dílo nazvané Královský artefakt věnovali k sedmistému výročí narození Karla IV. novoborští skláři. Pracovali na něm od loňského srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoborští skláři věnovali Pražskému hradu skleněnou plastiku k výročí narození Karla IV. | Foto: Evelyna Kulíšková

Pět červených skleněných půlválců s rytinami a zlatá koule na takzvané měsíční noze při pohledu ze shora symbolizují korunu a z boku zase žezlo. To celé je zabudované v dubovém stole s netypickou zlatočervenou šachovnicí.

„Má sedm políček krát sedm. Když má Karel IV. sedmisté výročí, aby tam bylo hodně sedmiček. Takže i políčka mají rozměr 77 krát 77,“ popisuje autor projektu Pavel Danys.

Každý kousek skla přitom musel projít řadou výrobních technik, například leštěním. „Leštění vulkanickou pemzou a pro tu nejvyšší brilancí se leští filcovými kotouči z velbloudí srsti,“ vysvětlil Vladimír Žíla, majitel jednoho ze sklářských ateliérů.

Na plastice v ceně skoro půl milionu korun pracovalo přes 20 řemeslníků. A na počest Karla IV. to udělali úplně zadarmo.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme