O prohlídku pražského Karolina byl zájem. Historické prostory se otevřou i v neděli

Pět let nepřístupné historické sály a gotické sklepení pražského Karolina přilákaly dnes už v dopoledních hodinách stovky lidí. Sídlo Univerzity Karlovy bylo veřejnosti zpřístupněné v rámci 665. výročí od založení první vysoké školy v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlídka historických prostor pražského Karolina | Zdroj: ČTK

Ještě před otevřením historických prostor se v Železné ulici vytvořila fronta zhruba čtyř desítek lidí. Mezi prvními příchozími převládala starší generace, ale nechyběli ani zvědaví studenti a přišla se podívat i řada cizinců.

Návštěvníci měli možnost prohlédnout si například velkou aulu, která je nejprestižnějším prostorem Karolina, a dále Císařský či Vlastenecký sál. Téměř v každé místnosti čekal na návštěvníky pracovník, který byl připraven podat odborný výklad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z pražského Karolina natočila redaktorka Magdaléna Medková

Vedle horních pater s prestižními sály bylo zpřístupněné také zahloubené přízemí bývalých středověkých domů z 13. století. Návštěvníci tam mohli vidět především unikátní románskou studnu a také výstavu univerzitních insignií.

Ty nejstarší však k vidění nejsou. V roce 1945 je údajně vyvezli Němci. Podle teologa Václava Wolfa se je dodnes nepodařilo vypátrat. „Toto, co tady je, jsou ty, které vyrobila Tenglerova firma v roce 1882. To jsou jenom tedy čtyři žezla pro fakulty a jedno žezlo, které je rektorské,“ podotkl Wolf.

Zájemci mohou Karolinum navštívit i zítra, a to od 10 do 16 hodin.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme