O zápis na seznam UNESCO usiluje mnoho českých památek

Na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO je zapsáno 12 míst Česka. Dostat se na tento prestižní list památek chtějí každoročně i jiná česká místa. Nově se mluví o Krušných Horách nebo Lázeňském trojúhelníku - Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně. Velké šance na úspěch mají ale především mezinárodní nominace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázeňské město Františkovy Lázně

Lázeňské město Františkovy Lázně | Foto: Františkovy Lázně

„Ministerstvo kultury má ve výhledu zatím 14 památek, které by mohly usilovat o zápis na seznam UNESCO. To ale neznamená, že všechny půjdou najednou, protože samozřejmě existují jistá přísná pravidla a v krajním případě může smluvní stát předložit maximálně jednu až dvě památky za rok. To je ale v podstatě nerealizovatelné,“ říká Michal Beneš, tajemník pro kulturní záležitosti UNESCO na ministerstvu kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šancích českých památek na zápis na seznam UNESCO mluvil na Radiožurnálu Michal Beneš, tajemník pro kulturní záležitosti UNESCO na ministerstvu kultury

„Kromě těch čtrnácti, se kterými ministerstvo kultury počítá, se samozřejmě objevují impulsy i z dalších míst, jako je Hradec Králové, Písek, Znojmo a další, je jich celá řada,“ doplňuje Beneš.

Podle Beneše má velkou naději třeboňské rybníkářské dědictví, o kterém z mezinárodního společenství před časem zazněly velmi pozitivní ohlasy a míč je na naší straně.

„Pochopitelně zajímavé jsou mezinárodní nominace, kdy se státy spojí ke společné nominaci. U nás by šlo o Mikulčice na české straně a Kopčany na Slovensku, kde je jediný stojící velkomoravský kostel. U českých lázní se předpokládá, že by mohla být spolupráce s věhlasnými lázněmi v Německu, jako je Baden Baden, Francii nebo v Itálii. To je také nominace, která je na spadnutí, i když na ní je ještě mnoho práce, protože mezinárodní nominace jsou mnohem složitější,“ vysvětluje Michal Beneš.

„Pokud jde o Krušné hory, není pochyb o tom, že to je region s obrovským hornickým geniem loci, který tam vznikal po dobu osmi století. Snoubí se tam vynikající technické a renesanční památky, ale nyní jsme ve fázi, kdy není ani důkladně zmapován památkový fond, který v tom regionu je. Oblast totiž byla od konce 40. let minulého století opomíjena. Proto se velmi pracuje na tomto mapování, abychom věděli, co pro nominaci vybrat. Zda solitérní památky nebo celá území,“ dodává Beneš.

Michaela Vetešková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme