Obecní dům se stává středobodem dvouleté výstavy na téma secese

O nové výstavě v pražském Obecním domě se už teď mluví jako o jedné z nejzajímavějších expozic letošního podzimu. Ve dvou prostorných sálech jsou umístěná díla z období kolem roku 1900, tedy z doby, kdy v Evropě převládal umělecký směr zvaný secese.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní dům v Praze

Obecní dům v Praze | Foto: Václav Žmolík

"Díky velkorysému prostoru a velkému počtu exponátů a promyšlené instalaci předmětů se lidé skutečně ocitnou v době, kdy se v salónech hrál Debussy."

"Dámy v nákladně zdobených róbách korzovaly po prostoru a tu a tam usedly na sofá nebo se opřely o zdobně vyřezávanou komodu a možná, že i popíjely čaj z barevně malovaného porcelánu." Tak expozice alespoň zapůsobila na rozhlasovou reportérku.

Výstavu pořádá Uměleckoprůmyslové muzeum v prostorách Obecního domu, který je sám o sobě velkým secesním exponátem, takže už při vstupu do budovy je člověk naladěný na období přelomu století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavu secesního umění v pražském Obecním domě se byla podívat Michaela Vetešková

Navíc Uměleckoprůmyslové muzeum plánuje velkou rekonstrukci, takže zanedlouho zavře své výstavní prostory a depozitáře a vedení muzea nechtělo, aby se o jeho sbírkách na několik let přestalo mluvit.

Ambicí ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea Heleny Koenigsmarkové a ředitele Obecního domu Vlastimila Ježka je, aby na výstavu během dvou let dorazilo až 300 tisíc lidí.

Secese – vitální umění

Výstava má název Secese – vitální umění. Tento umělecký směr totiž na přelomu 19. a 20. století pronikl do všech sfér života. Od módy, užitého umění až po stavitelství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Secesi jako umělecký směr představila ředitelka pražského Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková

„Je zde vystaveno skutečně mnoho exponátů, které už dlouhá léta nikde vystaveny nebyly,“ zdůraznila ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

„Jsou vystaveny v kontextu, je zde nejen česká, ale i evropská secese. Všechno je z našich sbírek. Je tu Alfons Mucha, jsou tu fotografie, František Drtikol. Je zde sklo, móda.“

Koenigsmarková také připomněla, že výběr byl dělaný i s ohledem na to, že Uměleckoprůmyslové muzeum bude v příštím roce uzavíráno z důvodu rekonstrukce.

Secese | Foto: Michal Jindra

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze | Foto: Filip Jandourek

Michaela Vetešková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme