Obraz Američana Rothka se stal nejdražším poválečným uměleckým dílem

Další rekordní částka padla v aukční síni s uměním. Za 87 milionů dolarů, tedy 1,69 miliardy korun, se prodal obraz Marka Rothka s názvem Oranžová, červená, žlutá. Stal se tak nejdražším obrazem současného umění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Marka Rothka Orange, Red, Yellow | Zdroj: ČTK

„V moderní malbě je Rothko jednou z největších osobností druhé poloviny 20. století. Jde o abstraktní expresionismus, který začal právě v USA. I při té bláznivé barevnosti je velmi poetický,“ představil malíře jeden ze zakladatelů obchodů e-antik Michal Třeštík.

Minulý týden se jedna ze čtyř verzí obrazu Výkřik od Edvarda Muncha vyhoupla na první příčku nejdražších prodaných obrazů, když za ni nezveřejněný kupec dal téměř 120 milionů dolarů. Mluví se proto o tom, že nejisté chování trhů v jiných odvětvích láká investory právě do aukčních síní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden ze zakladatelů obchodů e-antik Michal Třeštík v pořadu Stalo se dnes

Podle Třeštíka se ale trh v této cenové úrovni už nechová racionálně. „Myslím, že to není investiční kalkul. Investor, který by odlil v době krize dvě miliardy do nějakého obrazu, je nemusí po odeznění krize dostat zpátky,“ myslí si Třeštík.

Dosud držel rekord za nejdražší poválečné dílo prodané v aukci Triptych britského malíře Francise Bacona, který byl v roce 2008 vydražen za 86,3 milionu dolarů.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme