Obraz „Spící“ od Toyen je k vidění na ostravské výstavě Černá slunce

Výstava s názvem Černá slunce představuje ojedinělou kolekci děl světově proslulých umělců. V galerii v ostravském Domě umění zaplnily obě patra exponáty stamilionových hodnot.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toyen: Spící

Toyen: Spící | Foto: Galerie Pictura

Kurátorům se podařilo shromáždit naprosto ojedinělou kolekci děl slavných českých umělců. Ze svých sbírek je zapůjčily jak další galerie, včetně Národní, tak soukromí sběratelé.

Česká moderna je zde prezentována z netradičního pohledu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě české moderny Černá slunce v ostravském Domě umění hovoří historik umění Karel Srp, kurátorka Lenka Byžovská a Vojtěch Lahoda

„Tato výstava je navržena jenom pro ostravskou galerii. My jsme tuto výstavu nahlíželi z určitého úhlu. Ten úhel byl dán tím skrytým vnitřním motivem, který je označen tou absurdní metaforou: černá slunce. Tento pohled nám umožnil podívat se na moderní umění z odvrácené strany,“ říká historik umění Karel Srp.

Na jednom místě a ve stejný čas jsou tak vystavena špičková díla, která už takto pohromadě budou těžko kdy k vidění. Pocházejí z let 1927 až 1945.

„Podstatou výstavy bylo představit české umění v novém pohledu, který bude na jedné straně sevřenější v tom, že se zaměří na určitý životní dobový pocit – na ty pocity melancholie, úzkosti, obav z krachu evropské civilizace, který se blížil. Ale na druhé straně rozšíří to spektrum zastoupených autorů,“ říká Lenka Bydžovská, jedna z kurátorek výstav.

Malby, kresby, fotografie a plastiky představují rozmanité umělecké přístupy, které odrážejí složitost doby.

Například obraz Spící malířky Toyen je v naší zemi vystaven teprve potřetí, protože se dlouho nacházel v soukromé sbírce v Anglii. Poprvé byl zapůjčen na výstavu českého surrealismu v roce 1996 a poté na souhrnnou výstavu malířky Toyen v roce 2000.

Vedle obrazů Františka Kupky, Jindřicha Štýrského, Emila Filly, Jana Zrzavého nebo fotografií Františka Drtikola či plastiky Vincence Makovského jsou zde vystavena díla i autorů méně známých, jako jsou Alois Wachsmann, František Muzikát, František Janoušek či František Tichý.

Černá slunce navazují na výstavu Sváry zření, kterou před třemi lety zhlédly v ostravské galerii tisíce návštěvníků.

Unikátní díla si mohou návštěvníci přijít prohlédnout až do 4. března. Kurátoři připravili k výstavě také přednášky, komentované prohlídky či stejnojmennou výpravnou publikaci.

Naďa Čvančarová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme