OBRAZEM: Signal festival rozsvítil noční Prahu. Instalace budou k vidění do neděle

Signal festival rozzářil noční ulice a budovy v centru Prahy. Třetí ročník nabízí celkem 21 světelných instalací a videomappingů. Před Rudolfinem se tak až do neděle bude vznášet barevná síť americké umělkyně Janet Echelmanová. Ovocný trh oživí kovová socha Ocelot českých autorů Čestmíra Sušky a Petra Puflera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světelná instalace Citadels: Lightscape na náměstí Republiky | Foto: Anna Kottová

Instalace se rozsvítí každý den až do neděle, a to vždy mezi 19. hodinou a půlnocí.

Loni přišlo na festival téměř půl milionu lidí a bylo těžké se po centru pohybovat. Proto pro letošek pořadatelé vytvořili jednosměrnou trasu.

„Snažili jsme se vyslyšet přání nebo komentáře návštěvníků festivalu,“ řekl ředitel festivalu Martin Pošta. Trasa návštěvníkům umožní vidět vše podstatné a při tom by se neměli tolik tísnit.

Videomapping nazvaný Escape se promítá na kostel svaté Ludmily na náměstí Míru. Autorem je maďarský umělec Laszlo Zsolt Bordos.

Jeho světelná hra s fasádou je barevně minimalistická, ale obsahově se nebojí využívat figurativní motivy. Součástí je také hudební doprovod islandského skladatele Jóhanna Jóhanssona.

Patnáctimetrovou světelnou instalaci In Transit X najdou návštěvníci v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Tři světelné paprsky bloudí a putují prostorem, přičemž dopadáním na vznášející se minimalistické bílé rámy vytvářejí stínovou hru.

Autorem je norský umělec HC Gilje, který se zabývá experimentálními videi, instalacemi a scénografií od roku 1999.

Světelná instalace In Transit X v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí | Foto: Vojtěch Man

Světelná instalace In Transit X v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí | Foto: Anna Kottová

Osvětlený kovový válec nazvaný Ocelot rozehrává stínohru na dlažbě a fasádách Ovocného trhu. Instalace vznikla původně z cisterny a je upravena tak, aby připomínala šelmu. Při jeho vzniku spojili své síly matador českého sochařství Čestmír Suška a mladý světelný designér Petrem Puflerem.

Světelná socha Ocelot na Ovocném trhu | Foto: Anna Kottová

Světelná socha Ocelot na Ovocném trhu | Foto: Vojtěch Man

Světelné kvádry na náměstí Republiky pochází ze série Citadels, kterou nizozemský umělec Matthijs Munnik vytváří už několik let. Instalace Citadels: Lightscape s až halucinogenními účinky se skládá ze dvou světelných boxů vyplněných zneklidňujícím mžikajícím světlem a zvukovými vlnami. Kvůli stroboskopickému efektu by se jí měli vyhnout lidé trpící epileptickými záchvaty.

Světelná instalace Citadels: Lightscape na náměstí Republiky | Foto: Anna Kottová

Světelná instalace Citadels: Lightscape na náměstí Republiky | Foto: Anna Kottová

Světelná instalace Citadels: Lightscape na náměstí Republiky | Foto: Vojtěch Man

Videmapping The Dive je promítán na rokokovou fasádu Paláce Kinských na Staroměstském náměstí. Pochází z produkce českého animátora Petra Krejčíka, hudebníka a výtvarníka Ondřeje Skaly a vizuálního umělce Ati Spherea. Videomapping kombinuje abstraktní geometrii s ožíváním prvků fasády nebo iluzí evokující vodní hladinu.

Video mapping The Dive promítaný na Palác Kinských na Staroměstském náměstí | Foto: Vojtěch Man

Sedmdesátimetrovou instalaci 1.26 před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha tvoří rozměrná síť. Ta se vznáší nad hlavami diváků a mění barvy. Tvar sítě pak určují různé výšky vlny cunami napříč oceánem.

Její autorka americká umělkyně Janet Echelmanová se proslavila zejména schopností přetvářet a obohatit městský vzdušný prostor právě pestrobarevnými sítěmi reagujícími na okolní prostředí, vítr, vodu i slunce.

Sedmdesátimetrová instalace osvětlené sítě nazvaná 1.26 před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha | Foto: Vojtěch Man

Sedmdesátimetrová instalace osvětlené sítě nazvaná 1.26 před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha | Foto: Anna Kottová

Interaktivní instalace Wide/Side, která stojí na břehu Vltavy mezi Mánesovým a Karlovým mostem, se neustále proměňuje. Monochromatická projekce plná minimalistických linií totiž reaguje na pohyby a gesta diváků.

Interaktivní instalace Wide/Side v Cihelné mezi Mánesovým a Karlovým mostem | Foto: Vojtěch Man

Signal Festival 2015 | Foto: Český rozhlas

Anna Kottová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme