Obrázky Pekingu v Praze

V Praze právě probíhá mezinárodní festival moderní a současné architektury Architecture Week. Mohli jste o něm již slyšet v Odpolední session. Teď se podíváme blíže na jednu z výstav, která v rámci Archi weeku probíhá. Jedná se o prezentaci čínské architektury v Galerii Národní technické knihovny. Bližší informace o Centrální ose Pekingu sdělí naše kulturní redaktorka Barbora Sedláčková.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výstavy Centrální osa Pekingu

Z výstavy Centrální osa Pekingu | Foto: Press kit

Centrální osa Pekingu je projekt připravený v Číně. Čínská ambasáda ho objednala a nechala zaslat v krabicích do České republiky. Jedná se o jakési informační tabule s fotografiemi ze staré i nové části hlavního města Čínské lidové republiky. K tomu jsou zde k vidění videa a modelZakázaného města spolu s papírovými svitky. Kuriozitou výstavy je mluvící tužka. Pokud ji přiložíte hrotem na průvodce Pekingem, převypráví vám veškeré informace o stavbě, jejíhož obrázku jste se dotkli. Čínsky a anglicky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obrázky Pekingu v Praze

Výstava je v zásadě edukativním historickým průřezem. Jsou zde i fotografie nových staveb vytvořených zejména pro olympijské hry. Výstava není příliš atraktivní, co se týče přenesení architektury do výstavních prostor. Jde o smontované části skládačky, které přiletěly v krabicích s vůní římského kmínu. Expozici nelze úplně banalizovat, ale obrázky, které jsou zde k vidění, siv drtivé většině můžete prohlédnout na internetu. Výstava je jistě přínosná – za předpokladu, že má návštěvník chuť číst odstavce popisků.
Jednou z organizátorek výstavy je Yuan Yan z čínské ambasády v Praze, poslechněte si krátký rozhovor.

Čína musí být okouzlujícím místem, její historie a vědění její civilizace jsou ve srovnání s evropskými neuvěřitelné. Výstava ale bohužel nepůsobí tak unikátně ani velkolepě. Z fotografií, výřezů města a jednotlivých budov si nelze příliš představit, jak Peking doopravdy vypadá. Centrální osa Pekingu předkládá obraz, jaký známe z Objektivu či Cestománie. Zvláštnítradiční čínské paláce s ornamenty a střechami, jaké v Evropě nepotkáme, v kontrastu s hypermoderními stavbami z plastu a skla na kovové konstrukci amorfního tvaru se spoustou světel a vymožeností.

Z výstavy Centrální osa Pekingu | Foto: Press kit

Kde je ale ta taoistická energie, kterou město nese? Kde je totalita a vrcholové manažerství a stres v nejdelších zácpách na světě? Děje se v tom místě vůbec něco takového? Expozice představuje prázdný obraz něčeho, co si jen těžko bez osobní návštěvy dokážeme představit.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme