Obrázky z dětské soutěže Žízeň aneb voda nad zlato vystavuje Národní muzeum

Více než 3700 dětských kreseb se sešlo ve výtvarné soutěži Žízeň anebo voda nad zlato. Vyhlásila ji humanitární organizace Adra a děti se při malování měly zamyslet, jak vnímají hodnotu a potřebu vody v současném světě. Vítězné práce jsou ode dneška k vidění v nové budově Národního muzea v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Kunovicích vytvořily obří leporelo | Foto: Pavel Sedláček

Soutěž měla děti nenásilně upozornit na problémy třetího světa, kde miliony lidí musejí chodit denně pro vodu často kilometry daleko, vysvětlila Radiožurnálu předsedkyně poroty, spisovatelka Bára Nesvadbová.

„Každý člověk v České republice, kromě třeba lidí bez domova, bere vodu jako absolutní samozřejmost. Dokonce bych řekla, že s ní i dost plýtváme, například je normální nechat třeba při čištění zubů otevřený kohoutek. Takže si myslím, že pro děti to mělo největší smysl právě ve vlastní a edukaci a v zamyšlení ii nad jinými geografickými pásmy než nad střední Evropou, která je luxusním místem k žití,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětskou výtvarnou soutěž Žízeň aneb voda nad zlato přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu redaktorka Pavla Dluhoschová

I když téma je vážné, soutěžní obrázky hýří barvami a optimismem. Často se na nich objevují černošské ženy a děti, které s nádobami na hlavách putují pro vodu. Ze všech 3700 kreseb se porotcům nejvíce líbila kresba jedenáctileté Valerie Taftové z Brna.

„Je tam muž na velbloudu a v dáli je jediná jeho naděje – oáza,“ přiblížila Radiožurnálu Velrie. Při malování prý přemýšlela o tom, jaké to musí být hrozné bez vody. „Jaké to je nemít tu vodu a potřebovat ji. My jí máme dostatek, tak máma s tátou adoptovali holčičku Nancy z Keni a zasíláme ji peníze na studium,“ prozradila Valerie.

Děti ze IV. A ZŠ Santoška v Praze vyrobily celou sérii obrázků, na kterých zachytily cestu vody od nás až do zemí, kde ji nejvíce potřebují. A k tomu napsaly: ‘Každý z nás je jedinečná bytost a má své důležité místo ve třídě IV. A. Už víme, že jsme si všichni rovni. A pochopili jsme, že když se spojíme v jeden celek, dokážeme proměnit naše přání a myšlenky ve skutky. Rozhodli jsme se proto poslat vodu v lodích plujících do Afriky po řekách, přes jezera až do moře, aby lidé v Africe uhasili svoji velkou žízeň.‘

Výstava dětských kreseb bude v Národním muzeu v Praze otevřena celý měsíc.

Pavla Dluhoschová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme