Optický klam ve Futuře

V centru současného umění Futura otevřeli novou výstavu Processing a Mirrage. Představuje díla umělců z celé Evropy, která mají společné téma Optický klam. Výstava potrvá až do 7. února. Více vám o ní řekne Veronika Dospělová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Processing a Mirrage | Foto: Press kit

Jedním z prvních, kdo se zabýval takzvanou "mediální estetikou", byl Marshall McLuhan. Poukázal na spojitost mezi médii a lidskými smysly. A přesně to je téma aktuální výstavy v centru pro současné umění Futura. Představená díla demonstrují různé umělecké přístupy a reflektují schopnost mnohdy naprosto odlišných médií jako je fotografie, video nebo socha vytvořit optický klam.

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU POZVÁNKU!

Přehrát

00:00 / 00:00

Optický klam ve Futuře

"Je zde osm umělců různého věku, zkušeností a zaměření, zabývají se většinou každý úplně jiným uměleckým vyjádřením, disciplínou, nebo jak bych to řekla. Vybírala jsem je podle toho, jak jsou schopni vyjádřit umělecký potenciál optického klamu bez použití triků, to znamená bez jakékoliv pomocné technologie.
Výstava začíná dílem Alberta Garuttiho. Tohohle umělce, a jeho dílo, mám hodně ráda. Je většinou založeno právě na tomhle tématu, optickém klamu, zabývá se možnostmi měnit vnímání uměleckého díla,"
popisuje výstavu její kurátorka Emanuela Nobile Mino.

Alberto Garutti je jedním z nejuznávanějších italských umělců a mentorů milánské Akademie výtvarných umění. Na výstavě v Praze bude k vidění série jeho performativních fotek ze 70. let, které zobrazují umělcovo tělo v prostoru. To pak mění svou polohu, tedy i formu, a mělo by tak přimět diváka k jinému vnímání prostoru a lidské přítomnosti v něm.

Výstava Processing a Mirrage chce vyjádřit problematiku interaktivních vztahů, poměr mezi okem a myslí, realitou a snem, uměleckým dílem a publikem.
Vystavuje díla umělců praktikujících různé umělecké přístupy z různých zemí světa. Zastoupena je i Česká republika, a to Kryštofem Kinterou.

"Znala jsem jeho práci už předtím a strašně se mi to líbilo. Teď jsem konečně měla možnost ho k něčemu přizvat - to je to zvláštní nepoužitelné zkroucené kolo. Pak je tady třeba Wolfgang Berkowski, to je německý umělec, který tady má úplně neuvěřitelnou věc. Vzal nalezenou fotku, zvětšil ji a umístil tak, že když ji chce divák vidět, musí imitovat pozici těla na té fotce," říká o vystavujících Emanuela Mino.

Dále vystavují například Tracey Moffatt, Adrian Paci, Antonio Rovaldi nebo Marinella Senatore. Téma optického klamu pak zdůrazňuje především netradiční výstavní prostor centra Futura. "Znám tohle místo už několik let, už jsem tu dělala jednu výstavu. Miluju ten prostor a jeho koncept. Je pro mě pokaždé jakousi výzvou, je krásný, ale tak komplikovaný, pokaždé o něm musíte dlouho přemýšlet, aby výstava měla správnou atmosféru. Baví mě to tady," dodává kurátorka výstavy.

Výstava Processing a Mirrage bude ve Futuře k vidění až do 7. února. Pro informace navštivte stránky www.futuraprojekt.cz.

Veronika Dospělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme