Osobností roku 2011 se stal na výtvarné scéně Krištof Kintera

Cenu Osobnost roku 2011 za významný počin na české výtvarné scéně získal Krištof Kintera. Ocenění dostal za sochu nazvanou Z vlastního rozhodnutí, kterou umístil pod pražský Nuselský most. Dílo ve tvaru pouliční lampy obrácené k nebi věnoval lidem, kteří ukončili své životy skokem z mostu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha v podobě lampy umístěná v parku pod Nuselským mostem v Praze přinesla výtvarníkovi Krištofu Kinterovi ocenění Osobnost roku 2011. | Zdroj: ČTK

„Krištof Kintera zvítězil hlasováním odborné poroty. Celé to ocenění má především smysl připomenout zajímavé události na výtvarné scéně, které se v uplynulém roce udály. My nechceme ani tak říkat, že ten či onen umělec je ten nejlepší, nejvýznamnější, to je trošku nadsázka, ale ten projekt každopádně zaujal,“ řekl šéfredaktor Arts and Antiques Jan Skřivánek.

Dodal, že Kinterův projekt zaujal tím, že jde o velice působivý příspěvek k tématu pomníků, kterých se nejen v Praze za posledních dvacet let postavila celá řada a většinou jde o nějaké figurální sochy, ke kterým lidé nemají příliš vztah.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor Arts and Antiques Jan Skřivánek mluví o výtvarné ceně Osobnost roku 2011 ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Toto je vlastně moderní socha nebo současná socha současné umělecké dílo, které přitom má velice důležité téma. Velice osobitým způsobem reaguje na zajímavou situaci,“ uvedl Jan Skřivánek.

Na celém počinu je podle něj zajímavé i to, že Krištof Kintera sám dokázal prosadit realizaci té sochy, dohodnout si veškerá povolení a vyjednat si s městem souhlas k instalaci tohoto díla.

Cenu Osobnost roku spolupořádá časopis Art and Antiques. Porota vybírala vítěze z celkem osmnácti finalistů.

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme