Ostravská výstava Julia Mařáka a jeho žáků nabízí málo vídaná díla ze soukromých sbírek

Výtvarné centrum Chagall v Ostravě hostí mimořádnou výstavu obrazů malíře Julia Mařáka a jeho žáků. Díla zapůjčili tři soukromí sběratelé a některá jsou veřejně vystavena úplně poprvé. V drtivé většině se jedná o krajiny, na výstavě si jich mohou návštěvníci prohlédnout skoro stovku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mařák a Mařákovci. Výstava krajinářské školy v ostravské galerii Chagall

Mařák a Mařákovci. Výstava krajinářské školy v ostravské galerii Chagall | Zdroj: ČTK

„Výstava Mařák a Mařákovci představí 96 uměleckých děl, převážně jsou to olejomalby,“ přiblížil galerista Petr Pavliňák.

Ten měl v posledních dnech pořádně napilno, v takovém rozsahu a pouze ze soukromých sbírek budou Mařákovci podle něj k vidění poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Kateřina Daňková

„Státní galerie představují díla ze svých sbírek, maximálně doplněná o některá díla ze soukromých sbírek,“ poznamenal. To, že v Chagallu tomu bude jinak, podle něj výstavě na hodnotě nijak neubírá.

„V těch soukromých sbírkách samozřejmě existují díla, která jsou stejně významná nebo mnohdy i významnější než v státních galeriích. V mnoha případech vystaveny nebyly a veřejnost je spatří poprvé,“ řekl Pavliňák.

Antonín Slavíček, František Kaván, Antonín Hudeček a samozřejmě i Julius Mařák, žádné z těchto jmen nebude na výstavě chybět. Když se k tomu připočte další zhruba dvacítka jejich souputníků, jedná se o soubor, který už může docela dobře sloužit jako průřez vývoje celé Mařákovy školy.

„Julius Mařák nastoupil ve druhé polovině 19. století, konkrétně v roce 1879 na Akademii výtvarných umění, kde založil krajinářskou školu. Byl to na jedné straně významný umělec, významný malíř, ale možná ještě více byl výrazným pedagogem. On si kolem sebe dokázal vybrat výrazné talenty, jejichž talent dále rozvíjel,“ vysvětlil Pavliňák.

Na výstavě jsou zastoupeni: Josef Bárta, Václav Březina, Otto Bubeníček, Bohuslav Dvořák, Ferdinand Engelmüller, Oskar Fiala, Jindřich Fürst, Roman Havelka, Josef Holub, Jan Honsa, Antonín Hudeček, Jiří Hudeček, Alois Kalvoda, František Kaván, Jaroslav Král, Karel Langer, Otakar Lebeda, Stanislav Lolek, Julius Mařák, Jan Bedřich Minařík, Karel Nejedlý, Arno Novák, Jaroslav Panuška, Ferdinand Prokop, Karel Rašek, Augustin Satra, Antonín Slavíček, Josef Ullmann, Antonín R. Wolf.
Zdroj: www.chagall.cz

Mařák mezi prvními opustil zavedené prostředí výtvarných ateliérů a se svými žáky vyjížděl pravidelně pracovat do plenéru.

„Jezdili do Okoře a do okolí, kde malovali nálady a vlastně vznikaly první impresionistické obrazy v českém prostředí,“ dodal galerista.

Tento styl naplno později rozvinul asi nejslavnější z Mařákových žáků, klasik českého impresionismu a krajiny Antonín Slavíček.

Jedním ze tří sběratelů, kteří výstavu v Chagallu pomáhali sestavit Jan Světlík, generální ředitel vítkovického holdingu. Jak vysvětlil, k Mařákovcům patřil jeho první zakoupený obraz, který byl od Stanislava Lolka.

„Tak mě začala zajímat celá tahle skupina. Čím víc jsem informací dostával, tím to bylo zajímavější a zajímavější a následně mě to přivedlo k celému umění 20. století. Já si myslím, že ti Mařákovci tam mají velmi důležité místo v tomhle kontextu,“ řekl Světlík.

O vlivu této školy na další generace je přesvědčený i Petr Pavliňák.

„Ten ateliér zanikl, ale žáci Julia Mařáka pokračovali ve své tvorbě a ten význam byl tak výrazný, že dneska se obecně ví, že jejich tvorba ovlivnila vývoj českého výtvarného umění, konkrétně krajinářské tvorby na celé další desetiletí nebo století,“

Výstava v ostravské galerii Chagall potrvá až do 5. března.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme