Otec českého komiksu Kája Saudek bude mít v Praze své muzeum

V Praze se otevírá Komiksové muzeum Káji Saudka. Na večerní vernisáži budou k vidění desítky jeho prací. Pro veřejnost se muzeum otevře v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo chce zabít Jessii? - ukázka komiksu Káji Saudka | Foto: Katalog výstavy Kája Saudek and 60's

Saudek se do dějin českého komiksu výrazně zapsal hlavně v šedesátých letech. Nejznámější jsou jeho kreslené seriály Muriel nebo Lips Tulipan. U dnešního slavnostního otevření být nemůže, leží už řadu let v nemocnici v kómatu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Kájovi Saudkovi mluvil v poledních Ozvěnách dne autor scénářů k několika jeho komiksům, spisovatel Ondřej Neff

Autor několika scénářů k Saudkovým komiksům spisovatel a publicista Ondřej Neff považuje Káju Saudka nejen za autor komiksů, ale především za velkého českého malíře.

„Je to obrovská výtvarná postava, která je naprosto originální a po celý svůj život byla nepochopena. S výjimkou několika lidí nebyl vnímán jako výtvarník, malíř a jako plnohodnotná umělecká figura. Tohle je satisfakce a možnost upozornit veřejnost, že tady pořád ještě je a že pro naši kulturu toho nesmírně mnoho udělal,“ řekl Neff.

Saudek je podle něj postava světového formátu. „Ukázalo se, že předběhl svou dobu a byl průkopníkem moderního uměleckého komiksu v době, kdy Frank Miller ještě možná ani nevěděl, co to komiks je,“ prohlásil Neff.

Komiksový kreslíř Kája Saudek (2006) | Foto: Pavel Kotrla

U Káji Saudka se podle něj učila celá generace českých komiksových autorů. „Ta dnešní je už ovšem jinde, je zařazená do evropského a světového kontextu. Všichni si ale Káji Saudka nesmírně váží,“ dodal Ondřej Neff.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme