Památkáři odstranili z Karlova mostu desítky zámků, které tam věší zamilovaní turisté

Památkáři dnes dopoledne odstraňovali desítky zámků ze soch i pouličních lamp na pražském Karlově mostě. Dřív takové čištění prováděli jednou měsíčně, teď už ale vyrážejí sbírat zámky každý týden. Zahraničních turistů, kteří na most dávají zámky jako symboly věčné lásky, totiž přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámky na Karlově mostě | Foto: Michaela Vetešková

Zatímco jindy člen pořádkové služby Karlova mostu Luboš Dbalý odstraňuje zámky kleštěmi nebo pákovými nůžkami, dnes musel použít rozbrušovačku. Zámek na kované mříži s reliéfem svatého Jana Nepomuckého vážil totiž víc než kilogram a ozdobu mostu by mohl zlomit.

A sundat se musí nejenom proto, že kdyby jich bylo víc, mohla by se ozdoba Mostu zlomit. „Za další je řada věřících lidí, které to pobuřuje,“ doplňuje Dbalý další důvod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památkáři odstraňovali desítky zámků z Karlova mostu, které tam věší zamilovaní turisté. Natáčela ta redaktorka Michaela Vetešková.

„Tady ta lampa třeba u sousoší Piety je umělecké kovářské dílo, a když tam navěsíte ty zámečky a poškodíte to, je to trestný čin, je to škoda přes 5 tisíc korun. A když tam jeden necháte, za týden tam budou dva a za měsíc třicet,“ popisuje.

Vlastníkem Karlova mostu je pražský Magistrát, který se dohodl s členy Sdružení Karlova mostu, že ho budou udržovat v pořádku. A podle Romana Kotrče ze sdružení jim stále větší počet zámků dělá čím dál víc problémů.

„Je to vandalismus, nejenom, že je to odřené, ale v některých místech jsou odtržené i některé prvky. Vandalové to neváhají ani věšet na místa, kde je provedeno zlacení, které samozřejmě odřou,“ popisuje. „Lampičku u sousoší Piety budeme muset nechat udělat od pana restaurátora znova. Je už zdevastovaná,“ dodává.

Podle radního pro kulturu Václava Novotného turisté, kteří dávají na most zámky jako symboly věčné lásky, nic neporušují a nejdou ani zpětně potrestat.

Náklady na odstraňování těchto novodobých symbolů a peníze na opravy zničených částí mostu hradí z rozpočtu hlavní město.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme