Památkáři vracejí zašlý lesk vnitřní výzdobě lednického minaretu

V interiéru jediného minaretu v České republice se činí restaurátoři. Asi 60 metrů vysoká vyhlídková věž, která je součástí lednického zámeckého parku, patří k nejnavštěvovanějším tuzemským památkám, osm sálů v prvním patře ale zůstávalo zavřených. Než je památkáři zpřístupní, je potřeba obnovit bohatou orientální výzdobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurátoři opravují sály lednického minaretu | Foto: Štěpánka Kadlečková

Restaurátoři musí především zajistit odlupující se omítku a vrátit barvu ornamentům, které zdobí stropy.

„V této místnosti, která se odkryla na původní výmalbu, byly napadeny trámy, takže se čtyři z nich měnily. Nějaký předchozí restaurátor sundával malby na takzvaný transfer. Všechno je to detailně malované. Je to pracné,“ říká šéf restaurátorů Pavel Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památkáři obnovují orientální výzdobu sálů lednického minaretu

Minaret nechal na přelomu 18. a 19. století zbudovat Alois Josef I. Prostory využívali Lichtenštejnové k výstavám svých exotických sbírek umění.

„Minaret je stavba, která nemá s islámem nic společného. V době jejího vzniku neexistovala letadla, nebylo možno přehlédnout ty nádherné parkové plochy z výšky, proto vybudovali tuto vyhlídkou věž. A protože v té době šel do módy romantismus, nabízelo se pojednat ji jako orientální minaret,“ vysvětluje kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Památkáři minaret opravují postupně už od 90. let. Unikátní sály v prvním patře nikdo neviděl od druhé světové války, v nadcházející hlavní turistické sezoně by se to ale mělo změnit. Dělníci musí do té doby opravit ještě fasádu v přízemí a okolí celé stavby.

Restaurátoři opravují sály lednického minaretu | Foto: Štěpánka Kadlečková

„Doplňuje se zlacení, dokonce i drahokamy, opravují se řezbářské práce, zároveň probíhá výmalba místností a poslední fází, která je ještě před námi, je oprava mozaikových podlah,“ přibližuje kastelánka.

K minaretu se navíc návštěvníci dostanou také po šesti nově opravených, sto let starých mostech, které se klenou přes zámecký rybník.

Restaurátoři opravují sály lednického minaretu | Foto: Štěpánka Kadlečková

Zvětšit mapu

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme