Památník na Vítkově čekají poslední menší úpravy

Právě probíhají poslední dokončující práce na památníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Tým restaurátora Ivana Housky pracoval rychleji i levněji než se původně předpokládalo, a tak byla třetí největší jezdecká socha opravena už po roce a půl. Tato vůbec první generální oprava památníku vyjde bez DPH na 19 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava jezdecké sochy Jana Žižky na Vítkově | Foto: Filip Jandourek

Tým restauratéra Ivana Housky si napřed nechal skoro 10 metrovou sochu zrentgenovat a rozhodl se, že nebude bourat její mohutnou železobetonovou konstrukci, ušetřil tak státní pokladně šest lionů korun. Sám železobetonový skelet je totiž posle slov Ivana Housky unikátní památkou.

„Jeden rentgenový snímek trval pět hodin. Ještě, že jsme tady tak vysoko a paprsky jsou směrované nahoru, jinak bychom museli vyklízet celý Karlín,“ vtipkuje Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památník na Vítkově čekají poslední menší úpravy.mp3

Aby se mohli restaurátoři dostat dovnitř sochy a vyměnit všech skoro pět tisíc šroubů, které byli zrezivělé a držely pohromadě sto dvacet dílů bronzového povrchu, museli napřed odmontovat obě ruce, hlavu Jana Žižky a nakonec i dvoutunový ocas koně.

Původně se měla socha Jana Žižka opravovat do listopadu a rekonstrukce měla stát 25 milionů korun bez DPH. Restaurátoři nyní památník čistí a provádějí dokončovací práce.

Michaela Vetešková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme