Paříž na fotografii je stejně hezká jako ve skutečnosti, tvrdí nejlepší fotografové

Přijeďte se podívat do Paříže na Paříž. Zdánlivě nelogická pozvánka má své opodstatnění. Na radnici francouzské metropole totiž probíhá unikátní výstava sto padesáti fotografií Paříže od slavných autorů, jakými jsou například Robert Capa nebo Henri Cartier-Bresson. Zachycují náladu, atmosféru nebo kouzlo Paříže a zároveň změny, kterými toto město prošlo za posledních osmdesát let. Výstava je zdarma a potrvá do konce října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž | Foto: Noemi Fingerlandová

Paříž je zřejmě nejfotografovanějším městem světa a fotí ji každý. Nabízí mnoho zajímavých úhlů pohledu. Je tak pestrá, že když přejdete jednu ulici, máte pocit, že jste úplně v jiném světě. Je doslova rájem pro všechny, kteří se umí dívat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní výstavě 150 fotografií Paříže od slavných autorů natáčel zpravodaj Jan Šmíd

Slavná Champs Elysée je v době Vánoc místem nákupního šílenství, proto je lepší se přesunout na levý břeh - právě tady v překrásné budově radnice si můžete připomenout, jak šel s Paříží čas.

„Tahle fotka je z května 1968 z noci, kdy jsme zažili nejsilnější nepokoje. Tady v latinské čtvrti to vypadalo jako civilní válka. Ráno jste se probudili a měli pocit, že jste v Bejrútu - každých padesát metrů barikáda a spousta ohořelých aut. Jako zázrakem bylo hodně málo zraněných,“ vypráví před svou fotografií Bruno Barbey a vysvětluje, jak tehdy fotil: „Pracoval jsem s přirozeným světlem, nikdy jsem nepoužíval blesk.“

Nová budova nadace Louise Vuitona v Paříži | Foto: Reuters

O kus dál jsou k vidění fotografie Gueorguie Pinkhassova, od svých kolegů z agentury Magnum se liší tím, že fotí převážně v barvě:

„Pamatuji si, že i Cartier Bresson neodmítal barvu, i když známé jsou především jeho černobílé fotky. Nedívám se na to, jestli jsou fotky barevné, nebo ne. Mě zajímá hlavně světlo, stačí chodit městem. Nic nehledám, většinou pouze reaguji, o všem rozhoduje náhoda."

katedrála Notre Dame | Foto: Jan Šmíd

Martine Franck si myslí, že cizinec má mírnou výhodu, vidí Paříž trochu jinak než Francouz.

„Jsem z New Yorku a podle mého lidé jezdí do Paříže, protože jim město nabízí spoustu možností. Ty máte i v Římě, ale jiné. Paříž je krásné město a hlavně živé. Pořád se tu něco děje,“ říká Martine a před jednou z jeho fotografií se zastaví:

„Tuto fotku jsem pořídil v Louvru, viděl jsem tyto koule a pak se povedl tento zajímavý snímek. Ale tak je to vždy. Fotíte banální, nezajímavé věci a pak najednou přijde z ničeho nic hezký moment.“

Dvě fotky tu má i Josef Koudelka: „Tuto znám dobře, to je z Louvru. A tady je jeho známý pes,“ vzpomíná na svého kolegu Bruno Barbey.

Sorbonna v Paříži | Foto: Jan Rosenauer

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme