Picassova Guernica prochází mikroskopickým zkoumáním

Guernica, jedno z nejslavnějších výtvarných děl španělského malíře Pabla Picassa, prochází důkladnou kontrolou. K 75. narozeninám dostal tento protiválečný obraz zvláštní dárek, mikroskopické zkoumání speciálně sestaveným přístrojem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Picassova Guernica | Foto: Národní muzeum Centrum umění Reina Sofía

Plátno o rozměrech tři a půl krát 7 celých osm desetin metru se snímkovalo už koncem století, současný výzkum je ale mnohem podrobnější. Za úkol ho má robotická konstrukce s fotoaparáty, které postupně pořizují desítky tisíc snímků s přesností na 25 mikronů, tedy 25 tisícin milimetru.

Může nejen přijít na skryté poškození, ale také zjistit více o vzniku díla, ve kterém Pablo Picasso v roce 1937 zachycuje bombardování malého baskického města nacistickým letectvem.

Guernica se už v minulosti opakovaně stěhovala a není dost ve formě, aby ji znovu někam vozili. Půldruhé tuny vážící aparát proto přivezli přímo do madridského Muzea královny Sofie a obraz fotí celou noc, v době, kdy už jsou návštěvníci pryč.

Jitka Malá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme