Plánovaná Novomlýnská brána v Praze rozděluje architekty

Novomlýnská brána v Praze rozvířila dosud nejklidnější architektonické vody v hlavním městě od památného sporu o Kaplického ‚blob‘. Novostavbu v předpolí Štefánikova mostu a sousedství barokní vodárenské věže v Praze hodlá financovat soukromý investor, který si také stanovil svá pravidla výběru vhodného projektu. A nejen to se nelíbí České komoře architektů (ČKA), jak Radiožurnálu potvrdil její zástupce Jan Sapák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novomlýnská brána - pohled z ul. Lannova

Novomlýnská brána - pohled z ul. Lannova | Foto: arch. kancelář DaM

„Dům je zcela evidentně navržen i na pozemcích hlavního města Prahy. To je neprofesionální. Těžko si dovedu představit nějakou obec, která by takto cenný pozemek věnoval soukromému investorovi,“ uvádí Sapák.

Autorem finálního návrhu Novomlýnské brány se nakonec stal arch. Petr Burian a Ateliér DaM architekti.

„Je potřeba říci, že soukromý investor nemá v tomto státě povinnost soutěže vypisovat. Na tuto zakázku přesto byla soutěž vypsána. Byť se investor neřídil všemi kritérii, které k tomuto komora nabízí. Ta jsou dost často poměrně komplikovaná,“ říká architekt Burian a podotýká:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Šťáhlavského o kauze Novomlýnské brány

„Je důležité, že zde nešlo o docílení nejnižší ceny za projekt, ale hledala se zde kvalita. Myslím si, že se s Českou komorou architektů shoduji v tom, že na takováto významná místa mají soutěže probíhat.“

Soutěžilo celkem pět projektů. Investorská společnost k výběru sestavila sbor více než 50 volitelů rozdělených do sekcí. Podle jednoho z nich, architekta Pleskota, je Burianův návrh příliš skulpturální. Obdobně se na projekt dívá další člen Vědecké rady Rostislav Švácha. To ale nic nemění na Burianově vítězství.

ČKA se ale takový způsob výběru nelíbí, protože cítí povinnosti bránit veřejný zájem v případech, kdy se soukromé projekty dotýkají tak úzce veřejných prostranství a zastavování významných míst v naší republice.

„Pro Prahu je to klíčová věc. To místo po dlouhá léta provokovalo potřebou ho nějak definovat. Je tam totiž prázdný štít. To je bez debaty. Je to prostor velmi cenný, spojující Prahu s celým prostorem státu. Je to těžká úloha. Vím, že v minulosti bylo několik soutěží,“ dodává Sapák.

Novomlýnská brána - čelní pohled z křižovatky | Foto: arch. kancelář DaM

V minulosti na stejné místo v předpolí Štefánikova mostu proběhlo více architektonických soutěží, které ČKA uznala za regulérní. Žádná se ovšem nedočkala své realizace.

V případě Novomlýnské brány by to mohlo být jinak. Kromě ocenitelné snahy pozvednout hozenou rukavici architektonicky nedokončené ulice, má investor údajně příslib magistrátu, že získá potřebné zbytkové pozemky. Navíc pražský Sbor expertů pro památkovou péči dal stavbě zelenou, čímž má projekt otevřenou cestu k povolení od magistrátního Odboru památkové péče.

Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme