Po 35 letech jsou v Praze k vidění obrazy Ladislava Sutnara

Pražské Rudolfinum ode dneška vystavuje dvacítku obrazů světově uznávaného designéra Ladislava Sutnara. Má název Americká Venuše. Sutnar před druhou světovou válkou emigroval do New Yorku a tam vznikla většina velkých obrazů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozložená obálka (plakát) knihy Ladislav Sutnar: Americké Venuše [U.S. Venus], Iva Knobloch (ed.) (Arbor vitae ve spolupráci s UPM, 2011) | Foto: Ondřej Kocourek, Jeremy Haik

Za posledních 35 let jde o vůbec první samostatnou výstavu Sutnarových obrazů. I když maloval celý život, v Česku se mezi sběrateli zachovalo jen několik málo pláten. Do roku 1989 se jeho dílo v tehdejším Československu vystavovat nemohlo. Na Sutnarovu existenci výrazně upozornila až velká výstava na pražském hradě v roce 2003.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislav Sutnar vystavuje v Praze - téma pro Michaelu Veteškovou

Pro Sutnara nebyly obrazy jen odreagováním a další možností se umělecky vyjadřovat, ale hlavně jimi odpovídal na silný vliv pop artu. Jako vtipnou parafrázi těchto směrů stanovil program s názvem JOY ART.

Zatímco se v některých českých domácnostech popíjí čaj ze Sutnarovy nápojové soupravy anebo obědvá pomocí jeho příborů, málo Čechů ví, jak vypadají jeho slavné obrazy Venuší. V Malé galerii Rudolfina si je můžete prohlédnout do 11. září.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme