Po čtyřech letech se otevřelo Národní technické muzeum

První návštěvníci už měli možnost vidět novou expozici Národního technického muzea. Po čtyřleté rekonstrukci se dnes muzeum otevřelo pro veřejnost. Kromě populární dopravní haly nabízí návštěvníkům i novou expozici dějin fotografování nebo sedmdesátikilový meteorit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum otevírá. V úterý 16. února 2011 přivítá první návštěvníky v pěti unikátních expozicích. | Foto: Filip Jandourek

Podle generálního ředitele Karla Ksandra je o návštěvu muzea obrovský zájem, před budovou od rána stojí fronta návštěvníků. Ředitel také Radiožurnálu představil pět expozic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr v poledních Ozvěnách dne

„Chceme představit staletí lidského důvtipu. Jedná se o expozici historie dopravy, což je známá ikona Národního technického muzea. Úplně nově je expozice architektury, stavitelství a designu, dále tiskařství a polygrafie, renovovaná je expozice astronomie, která je doplněna o matematické a počítací stroje. Nemohu zapomenout na fotografický ateliér,“ dodává Ksandr.

Přímo před zmíněnou expozicí Architektura, stavitelství a design v posledním patře vítá návštěvníky slavná fontána autorů Adolfa Benše, Dany Hlobilové a Jaroslava Kadlece z expozice skla československého pavilonu na výstavě Expo 58 v Bruselu.

„Střední část pojal architekt Vávra jako veřejný prostor, který evokuje prostředí secesní, kubistické, uprostřed je model známé Králíčkovy lucerny v Praze,“ představuje novou expozici její vedoucí Martin Ebel.

Působivá je i expozice věnovaná astronomii. Je zde celá řada předmětů včetně astronomického kvadrantu nebo astroláb. Návštěvníci také mají jedinečnou možnost sáhnout si na jediný veřejně přístupný meteorit v České republice.

Muzeum připravilo k otevření dvě krátkodobé výstavy. „První představuje Technické muzeum v Brně, které si letos připomíná 50. výročí své existence, druhá Vojenský historický ústav, který je také velmi významným sbírkotvorným technickým muzeem. Představuje nám své unikáty z 20. století,“ seznamuje s novinkami ředitel Ksandr.

Muzeum prošlo v uplynulých čtyřech letech náročnou rekonstrukcí, která si vyžádala 370 milionů korun. Práce budou zcela dokončeny v roce 2012 a do té doby budou zprovozněny i další plánované expozice.

Igor Maňour, Eva Rajlichová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme