Pod Letenské sady v Praze se vrátí galerie Artwall

V Praze má znovu začít fungovat galerie ve veřejném prostoru pod Letenskými sady Artwall. Na podzim 2008 ji přes protesty veřejnosti zrušil magistrát po výstavě umělecké skupiny Guma Guar, která parodovala snahy tehdejšího magistrátu o olympijskou kandidaturu pro Prahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Artwall Gallery, Letna 2008 | Foto: Guma Guar

Tvůrci výstavy spolu s logem Prahy olympijské a pod heslem ‚Všichni jsme v národním týmu‘ tehdy vystavili portréty nechvalně známých osobností typu Viktora Koženého. Magistrát nyní podle Petra Motyčky, jednoho z kurátorů výstavy a člena umělecké skupiny Pode Bal, galerii Artwall podporuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Motyčka, jeden z hlavních kurátorů galerie Artwall, ve Světě o osmé.

„Jelikož se na magistrátu vyměnilo vedení, hlavně je tam nový pan primátor, tak nám magistrát vyšel vstříc. Všechno šlo docela hladce,“ popsal Motyčka. Magistrát chce dokonce projekt spolufinancovat. „Magistrát bude sponzorovat první nultý projekt, který tam bude v říjnu. Galerie Artwall se pak bude rozjíždět až příštím rokem,“ upřesnil Motyčka.

Co konkrétně bude první projekt vystavovat, ještě není jasné. Opět by ale mělo jít o ‚angažované‘ umění. „Myslím, že nejde vystavovat umění, zvlášť na veřejném prostoru, bez politického kontextu. Budeme respektovat funkci toho, co v takovémto prostředí funguje. Tento druh umístění má svá pravidla,“ dodal kurátor.

Martina Mašková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme